آموزش

عوارض رژیم میوه

عوارض رژیم میوه

 

در رژیم میوه چه چیزی وجود دارد؟

رژیم میوه خواری یا رژیم میوه ای یک رژیم گیاهی بسیار محدود است. تمام محصولات حیوانی از جمله لبنیات را حذف می کند. افرادی که این برنامه را دنبال می کنند، رژیمی می خورند که عمدتاً از میوه های خام تشکیل شده است. سبزیجات، میوه های خشک، آجیل و دانه ها نیز می توانند در حد اعتدال مصرف شوند. سایر انواع غذا مانند غلات، حبوبات و غده ها به شدت محدود شده یا به طور کامل حذف می شوند. از هر نوع غذای پخته شده از جمله میوه های پخته شده خودداری شود. یک راه خاص برای انجام رژیم میوه وجود ندارد. برخی از میوه‌فروشان به جای میوه‌هایی که چیده شده‌اند، فقط میوه‌هایی را می‌خورند که روی زمین افتاده‌اند. دیگران هیچ دانه ای نمی خورند، زیرا این دانه ها ظرفیت تبدیل شدن به گیاهان زنده را دارند. پیروی از رژیم میوه ای خطرات زیادی مانند سوءتغذیه دارد، بنابراین با پزشک خود در مورد نیت خود صحبت کنید. آنها می توانند شما را راهنمایی کنند که چگونه نیازهای تغذیه ای خود را بدون به خطر انداختن سلامتی خود برآورده کنید.

عوارض رژیم میوهخطرات احتمالی چیست؟

برخی از مواد مغذی که برای سلامت کلی حیاتی هستند در رژیم غذایی مبتنی بر میوه وجود ندارد. این شامل: پروتئین چربی کلسیم ویتامین های گروه B اسیدهای چرب امگا 3 به دلیل ماهیت بسیار محدود کننده رژیم غذایی، سوءتغذیه یک نگرانی مهم است. حتی ممکن است بدن شما به حالت گرسنگی برود. این بدان معنی است که متابولیسم شما کاهش می یابد زیرا تلاش می کند ذخایر غذایی شما را حفظ کند و انرژی را حفظ کند. همچنین ممکن است کم خونی، خستگی و کاهش سیستم ایمنی را تجربه کنید. با گذشت زمان، کمبود کلسیم می تواند منجر به پوکی استخوان شود. رژیم غذایی مبتنی بر میوه نیز با وجود اینکه یک منبع طبیعی است، دارای قند بسیار سنگینی است. این ممکن است برای افراد مبتلا به دیابت، پیش دیابت، سندرم تخمدان پلی کیستیک یا مقاومت به انسولین انتخاب نامناسبی باشد. هیچ قانون آهنینی برای پیروی وجود ندارد، بنابراین ممکن است بتوانید رژیم میوه را با نیازهای غذایی خاص خود تطبیق دهید. محدود کردن مصرف میوه به 50 درصد و افزودن منابع پروتئینی مانند آجیل یا مکمل‌های مورد تایید گیاهخواری، ممکن است به تعادل کمبودهای تغذیه‌ای ذاتی در رژیم میوه کمک کند.

نحوه تبدیل به رژیم میوه ای اگر رژیم غذایی برای شما جذاب است، به آرامی ادامه دهید. به جای شروع یکباره، به تدریج از الگوهای غذایی فعلی خود فاصله بگیرید. این ممکن است به معنای تسلیم شدن باشد: الکل محصولات حیوانی دانه ها غذاهای فراوری شده کافئین همچنین باید شروع به اضافه کردن کنید: میوه های خام آجیل دانه سبزیجات میوه‌خواران معمولاً آزادانه از چندین گروه میوه می‌خورند. ممکن است بخواهید به یک برنامه سه وعده غذایی در روز پایبند باشید یا چهار تا پنج وعده غذایی کوچکتر در طول روز بسازید.

عوارض رژیم میوهگروه های میوه ای که باید از بین آنها انتخاب شود عبارتند از:

میوه های اسیدی مانند پرتقال، گریپ فروت، گوجه فرنگی، توت، آلو و کرن بری میوه های زیر اسیدی مانند سیب، زردآلو، تمشک و گیلاس میوه های روغنی مانند آووکادو، زیتون و نارگیل میوه های شیرین مانند موز، خرما، انجیر و انگور میوه های نشاسته ای مانند کدو حلوایی انواع خربزه سبزیجات و میوه ها، مانند خیار و فلفل دلمه ای اگر می توانید، در صورت امکان، میوه های ارگانیک را انتخاب کنید. و اگر می خواهید ماندگاری بیشتری داشته باشند، مطمئن شوید که میوه های خود را به درستی ذخیره می کنید! همچنین باید در طول روز آب، آب نارگیل یا آب میوه ۱۰۰ درصد بنوشید.

با هر وعده غذایی در طول انتقال، ممکن است به بخارپز کردن یا خیس کردن میوه ها و سبزیجات کمک کند تا زمانی که کاملاً خام شوند. همچنین باید سعی کنید در هر وعده غذایی از میوه های روغنی استفاده کنید تا چربی بدنتان تامین شود. سعی کنید در هر وعده غذایی از یک منبع پروتئینی مانند مغزها یا دانه ها استفاده کنید. شما همچنین باید سبزیجات خام یا بخارپز شده مانند سیب زمینی شیرین و کرفس را در هر وعده اضافه کنید. مطمئن شوید که مایعات زیادی مانند آب و آب میوه طبیعی بنوشید.

رژیم های غذایی گیاهی در سال های اخیر هم به دلایل بهداشتی و هم به دلایل اخلاقی به طور فزاینده ای محبوب شده اند. یک شکل افراطی از رژیم غذایی مبتنی بر گیاه «میوه گرایی» است، رژیمی که عمدتاً مبتنی بر مصرف میوه خام است. در نگاه اول ممکن است سالم به نظر برسد،

اما این نوع رژیم غذایی محدود کننده چه تاثیری بر بدن خواهد داشت؟

و آیا این یک انتخاب رژیم غذایی سالم است؟

شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های گیاهی برای بدن مفید هستند. رژیم غذایی گیاهی ممکن است خطر بیماری قلبی را تا 40 درصد و سکته را تا 29 درصد کاهش دهد. همچنین نشان داده شده است که رژیم های غذایی گیاهی یک استراتژی مفید برای کمک به کاهش وزن افراد است. در حالی که رژیم‌های گیاهی دارای مزایای واضحی برای سلامتی و پایداری محیطی هستند، میوه‌خواری یکی از محدودترین گزینه‌های رژیم غذایی موجود است و تقریباً هیچ مدرکی برای حمایت از مزایای سلامتی ندارد. هیچ توضیح قطعی در مورد اینکه یک رژیم میوه خواری باید شامل چه چیزی باشد وجود ندارد، اگرچه یکی از «قانونی» که معمولاً به آن اشاره می شود این است که بین 55 تا 75 درصد از رژیم غذایی باید میوه خام باشد. فراتر از این، مقداری تنوع وجود دارد. برخی از میوه خواران غلات می خورند، برخی نیز آجیل و روغن می خورند. استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل، یک رژیم غذایی میوه ای را آزمایش کرد و آن را با آجیل، دانه ها و غلات تکمیل کرد.

عوارض رژیم میوهبرخی از طرفداران میوه گرایی به قانون 80-10-10 پایبند هستند:

80٪ کالری از میوه و سبزیجات تازه، 10٪ از پروتئین و 10٪ از چربی تامین می شود. این قانون به اشتباه بر اساس این باور است که انسان ها همه چیزخوار نیستند، بلکه “میوه خوار” هستند – حیواناتی که ترجیح می دهند میوه خام بخورند. طرفداران این باور بیان می کنند که سیستم گوارش انسان از نظر فیزیولوژیکی برای هضم میوه و سبزیجات خام طراحی شده است. در حالی که این ممکن است زمانی درست بوده باشد، بدن انسان تکامل یافته است

رژیم های غذایی گیاهی در سال های اخیر هم به دلایل بهداشتی و هم به دلایل اخلاقی به طور فزاینده ای محبوب شده اند. یک شکل افراطی از رژیم غذایی مبتنی بر گیاه «میوه گرایی» است، رژیمی که عمدتاً مبتنی بر مصرف میوه خام است. در نگاه اول ممکن است سالم به نظر برسد، اما این نوع رژیم غذایی محدود کننده چه تاثیری بر بدن خواهد داشت؟ و آیا این یک انتخاب رژیم غذایی سالم است؟ شواهد محکمی وجود دارد که نشان می دهد رژیم های گیاهی برای بدن مفید هستند.

فراتر از این، مقداری تنوع وجود دارد. برخی از میوه خواران غلات می خورند، برخی نیز آجیل و روغن می خورند. استیو جابز، یکی از بنیانگذاران اپل، یک رژیم غذایی میوه ای را آزمایش کرد و آن را با آجیل، دانه ها و غلات تکمیل کرد. برخی از طرفداران میوه گرایی به قانون 80-10-10 پایبند هستند: 80٪ کالری از میوه و سبزیجات تازه، 10٪ از پروتئین و 10٪ از چربی تامین می شود.

این قانون به اشتباه بر اساس این باور است که انسان ها همه چیزخوار نیستند، بلکه “میوه خوار” هستند – حیواناتی که ترجیح می دهند میوه خام بخورند. طرفداران این باور بیان می کنند که سیستم گوارش انسان از نظر فیزیولوژیکی برای هضم میوه و سبزیجات خام طراحی شده است. در حالی که این ممکن است زمانی درست بوده باشد، بدن انسان تکامل یافته است. پرتقال ها میوه به وفور برخی از میوه‌فروشان ادعا می‌کنند که «خام‌شدن» فواید مشخصی از جمله درمان سرطان و از بین بردن نفخ و بوی بدن داشته است.

عوارض رژیم میوه هیچ مدرک محکمی برای حمایت از این ادعاها وجود ندارد. ایده مصرف یک رژیم غذایی فقط میوه ای (یا میوه ای سنگین) ممکن است در نگاه اول گزینه ای سالم به نظر برسد، اما به طور بالقوه مشکلات زیادی در این شکل از خوردن محدود وجود دارد. هنگامی که بدن انسان از رژیم غذایی عمدتاً مبتنی بر میوه برخوردار است، مسائل سلامت فیزیکی واضح و قابل توجهی وجود دارد که باید در نظر گرفته شود.

پیروی از این الگوی غذایی، گروه های غذایی ضروری و مواد مغذی مورد نیاز بدن برای حفظ سلامت طبیعی را حذف می کند. در حالی که بیشتر میوه‌ها سالم و مغذی هستند، رژیمی که تقریباً تنها به میوه‌ها متکی است، دارای کمبود مواد مغذی از جمله پروتئین، آهن، کلسیم، ویتامین B (از جمله ویتامین B12) و D، روی و اسیدهای چرب امگا 3 است. کمبود این مواد مغذی می تواند پیامدهای سلامتی قابل توجهی از جمله راشیتیسم و ​​استئومالاسی (نرم شدن استخوان ها)، کم خونی و مشکلات استخوان ها، ماهیچه ها و پوست داشته باشد. به زبان ساده، میوه حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن نیست. علاوه بر آنچه در یک رژیم میوه خواری وجود ندارد، سطح بالای فروکتوز نیز باید در نظر گرفته شود.

فروکتوز یک قند ساده مانند گلوکز است، اما بدن انسان آن را بسیار متفاوت پردازش می کند. فروکتوز فقط در کبد متابولیزه می شود. مصرف بیش از حد فروکتوز می تواند باعث تجمع چربی در کبد شود و منجر به مقاومت به انسولین در کبد و بیماری کبد چرب غیر الکلی شود. در حالی که اختلاف نظر وجود دارد که آیا فروکتوز میوه به مضر بودن شربت فروکتوز که برای شیرین کردن آنها به غذاها اضافه می شود یا خیر، وجود دارد، آزمایشات روی موش هایی که از رژیم غذایی با فروکتوز بالا تغذیه شده بودند شباهت هایی به بیماری کبد چرب انسان نشان داد.

کاهش وزن(1)

آسیب جدی فراتر از تأثیرات فیزیکی بالقوه میوه‌خواری، رژیم‌های غذایی محدود نیز اغلب با یک اختلال خوردن موسوم به orthorexia nervosa یا یک وسواس ناسالم برای خوردن غذای «خالص» همراه است. این بدان معنی است که آنچه می تواند به عنوان یک حرکت سالم به سمت خوردن میوه و سبزیجات بیشتر و غذاهای ناسالم کمتر شروع شود، می تواند منجر به اختلال خوردن، افسردگی و اضطراب شود. نگران کننده است، موارد جداگانه ای از مرگ و میر یا بیماری قابل توجه در هنگام پیروی از رژیم غذایی به سبک میوه خواری گزارش شده است. به عنوان مثال می توان به مرگ یک دختر نه ماهه پس از تغذیه با رژیم غذایی فقط میوه اشاره کرد.

این دختر با کمبود وزن و سوء تغذیه جان خود را از دست داد. علاوه بر این، اخیراً گزارش شده است که مردی 49 ساله پس از ادامه رژیم غذایی فقط میوه به زوال عقل برگشت پذیر مبتلا شده است. با شواهد کمی از مزایای چنین رژیم غذایی محدود کننده ای، واضح است که افرادی که از این رژیم غذایی محدود کننده پیروی می کنند به طور بالقوه سلامت خود را در معرض خطر جدی قرار می دهند. مکمل با غذاهایی که مواد مغذی از دست رفته را فراهم می کند ممکن است کمک کند، اما ممکن است توسط برخی با دیدگاه های متعارف در مورد میوه گرایی رد شود.

قبل از تغییر رژیم غذایی، به خصوص اگر تغییر شدید باشد، همیشه عاقلانه است که ابتدا با پزشک خود صحبت کنید. ترکیب بیشتر میوه و سبزیجات به عنوان بخشی از یک رژیم غذایی متعادل، روشی بسیار ایمن‌تر و سالم‌تر برای نزدیک شدن به مصرف میوه است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.