آموزش

عوارض رژیم مایعات

عوارض رژیم مایعات

رژیم های  مایعات نوعی رژیم غذایی مد روز است که گاهی برای کاهش وزن تبلیغ می شود و در برخی مواقع بر اساس این ایده که بدن شما مملو از سمومی است که با یک رژیم غذایی کاملاً مایع دفع می شود. گرسنگی دادن به بدن از تغذیه کافی می تواند عوارض جانبی متعدد و جدی داشته باشد و سلامت شما را به خطر بیندازد. با درک خطرات و عوارض جانبی رژیم‌های روزه‌دار مایع، می‌توانید انتخاب‌های غذایی سالم‌تری داشته باشید که نه تنها به کاهش وزن کمک می‌کند، بلکه سلامت شما را بهبود می‌بخشد و از بیماری‌ها پیشگیری می‌کند.

برخلاف ادعای بسیاری از رژیم های غذایی مد روز، کربوهیدرات ها همگی بد نیستند. کربوهیدرات های غلات کامل مانند نان سبوس دار، جو و سبوس بخش مهمی از رژیم غذایی شما هستند. دانشکده بهداشت عمومی هاروارد خاطرنشان می کند که کربوهیدرات های غلات کامل به بدن شما انرژی می دهند و سطح قند خون را ثابت نگه می دارند که به پیشگیری از دیابت نوع 2 کمک می کند. رژیم‌های ناشتا می‌توانند انرژی لازم برای حفظ سطح فعالیت بدنی را از بدن شما بگیرند، که برای قلب سالم مضر است. عوارض جانبی حذف کربوهیدرات ها می تواند شامل خستگی و سرگیجه به دلیل نوسانات قند خون باشد.

عوارض رژیم مایعاتاگرچه 100 درصد آب میوه و سبزیجات ممکن است ویتامین ها و مواد معدنی مشابه سبزیجات و میوه ها را داشته باشد، اما شما مقدار زیادی از فیبر مفید را از دست می دهید. فیبر چندین عملکرد مهم را انجام می دهد. فیبر محلول در آب به حذف لیپوپروتئین با چگالی کم، LDL یا کلسترول بد از جریان خون کمک می کند تا از کلسترول بالا جلوگیری کند. فیبر نامحلول با فشار دادن مواد زائد از طریق روده برای جلوگیری از یبوست به هضم کمک می کند. رژیم‌های ناشتا به میزان زیادی مصرف فیبر را کاهش می‌دهند که منجر به مشکلات گوارشی و افزایش خطر ابتلا به کلسترول بالا می‌شود.

سوءتغذیه یک عارضه جانبی مهم و خطرناک رژیم های ناشتا مایعات است. رژیم های غذایی  مایعات، دریافت کالری و مواد مغذی مورد نیاز بدن برای حفظ عملکرد اندام ها و سیستم ایمنی بدن شما را تا حد زیادی کاهش می دهند. سوء تغذیه می تواند باعث مشکلات کیسه صفرا و ناهنجاری های بالقوه کشنده ریتم قلب شود. عوارض جانبی دیگری که می توانید انتظار داشته باشید اگر روزه گرفتن باعث سوء تغذیه خطرناک شما شود عبارتند از: ناخن های شکننده، حساسیت به سرما، خستگی و مشکلات گوارشی، مانند اسهال یا یبوست.

رژیم های  مایعات نیز پروتئین بدن را از بین می برد. مصرف ناکافی پروتئین می تواند باعث از دست دادن عضلات و ضعیف شدن قلب و سیستم تنفسی و همچنین سیستم ایمنی بدن شما شود. این می تواند خطر ابتلا به مشکلات قلبی را افزایش دهد و توانایی شما را برای مبارزه با بیماری کاهش دهد. ملاحظات اضافی رژیم های تمام مایعات و روزه می تواند خطرناک و ناسالم باشد. همیشه قبل از شروع هر برنامه رژیم غذایی شدید با پزشک خود مشورت کنید. پزشک شما می تواند به شما در یافتن راه های ایمن برای کاهش وزن کمک کند که تغذیه مناسب و سلامت کلی شما را بهبود بخشد.

رژیم های مایعات برنامه های تغذیه ای هستند که شما را ملزم می کند مقداری، بیشتر یا تمام کالری روزانه خود را به جای غذاهای جامد از مایعات دریافت کنید.

برخی از رژیم های مایعات شامل شیک های جایگزین وعده غذایی هستند که به جای غذاهای جامد مصرف می شوند. شرکت های متعددی این شیک ها را برای اهداف کاهش وزن می فروشند. شیک های جایگزین غذا اغلب کالری کمتری نسبت به وعده های غذایی معمولی دارند. آنها می توانند جایگزین یک یا چند وعده غذایی در روز شوند آنها به گونه ای طراحی شده اند که حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما برای عملکرد باشد، از جمله درشت مغذی ها (پروتئین، کربوهیدرات و چربی) و ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی). برخی از برنامه های کاهش وزن از این تکان ها برای محاسبه کل کالری دریافتی شما تا چند ماه استفاده می کنند

کاهش وزن(1)

رژیم های سم زدایی و پاک کننده ها سایر رژیم‌های مایع شامل رژیم‌های سم‌زدایی یا پاک‌سازی است که نیاز به مصرف آب‌میوه‌ها یا نوشیدنی‌های خاصی دارد که ظاهراً مواد سمی را از بدن شما خارج می‌کند. نمونه هایی از این رژیم ها عبارتند از Master Cleanse، ناشتایی طولانی مدت آب و برنامه های مختلف آبمیوه گیری. برخلاف شیک های جایگزین غذا، این برنامه ها معمولاً به چند ماده طبیعی مانند آب میوه ها و سبزیجات خاص و سایر مواد گیاهی متکی هستند. به همین دلیل، این رژیم ها ممکن است حاوی تمام مواد مغذی مورد نیاز بدن شما نباشند.

رژیم های مایعات تجویز شده پزشکی رژیم‌های مایع شفاف و مایعات کامل نمونه‌هایی از رژیم‌هایی هستند که از نظر پزشکی به دلایل سلامتی خاصی تجویز می‌شوند. همانطور که از نام آن پیداست، رژیم های مایع شفاف فقط اجازه مصرف مایعات شفاف مانند آب، آب سیب، چای، برخی نوشیدنی های ورزشی و آبگوشت را می دهند. این رژیم ها ممکن است قبل یا بعد از جراحی های خاص یا در صورت داشتن مشکلات گوارشی تجویز شوند. رژیم های مایع کامل به دلایل مشابهی تجویز می شوند، اما محدودیت کمتری نسبت به رژیم های مایع شفاف دارند. آنها به اکثر نوشیدنی ها و همچنین غذاهایی که در دمای اتاق مایع می شوند مانند بستنی، ژل او، پودینگ، شربت ها و برخی شیک ها اجازه می دهند.

عوارض رژیم مایعاترژیم های مایع اغلب کالری کمتری نسبت به رژیم غذایی کاهش وزن حاوی غذاهای جامد دارند. برای یک رژیم غذایی جایگزین غذای مایع، تعداد کل کالری روزانه ممکن است از 500 تا 1500 متغیر باشد. با این حال، این رژیم ها اغلب تنها یک مرحله از یک برنامه کاهش وزن کلی هستند. به عنوان مثال، یک مطالعه کاهش وزن در 24 فرد چاق شامل یک دوره 30 روزه بود که در آن شرکت کنندگان روزانه 700 کالری از جایگزینی وعده های غذایی مصرف کردند، اما غذاهای جامد دریافت نکردند. طی 150 روز بعد، غذاهای جامد به تدریج دوباره معرفی شدند. کالری دریافتی روزانه به تدریج از 700 به 1200 کالری افزایش یافت.

این برنامه برای کاهش وزن و کاهش چربی بدن از 33% به 26% موثر بود. در مطالعات رژیم های غذایی جایگزین غذای مایع، استفاده از این الگوی معرفی مجدد غذاهای جامد پس از یک تا سه ماه پیروی از رژیم غذایی مایع رایج است. تحقیقات نشان داده است که هم رژیم های کم کالری (1200-1500 کالری در روز) و هم رژیم های بسیار کم کالری (500 کالری در روز) با استفاده از جایگزین های غذای مایع می توانند برای کاهش وزن موثر باشند. در حالی که رژیم‌های بسیار کم کالری می‌توانند منجر به کاهش وزن بیشتر شوند، اما ممکن است خطرات بیشتری مانند افزایش خطر سنگ کیسه صفرا در برخی افراد را به همراه داشته باشند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که افرادی که در مطالعات مربوط به رژیم های غذایی کم کالری شرکت می کنند معمولاً توسط پرسنل پزشکی تحت نظارت دقیق قرار می گیرند. علاوه بر این، بسیاری از این برنامه ها قرار نیست در دراز مدت دنبال شوند. برخی از رژیم های غذایی مایع اجازه مصرف غذاهای جامد را نمی دهند و بنابراین ممکن است حاوی تمام مواد مغذی مفید موجود در غذاهای کامل مانند میوه ها و سبزیجات نباشند. با این حال، جایگزینی فقط یک یا دو وعده غذایی در روز با یک شیک جایگزین وعده غذایی کم کالری ممکن است یک استراتژی درازمدت عملی به عنوان مکملی برای خوردن غذاهای سالم و جامد باشد.

رژیم‌های مایعی که فقط به شما اجازه می‌دهند آب‌میوه‌ها، چای یا سایر نوشیدنی‌های خاص بنوشید، استراتژی‌های بلندمدت کاهش وزن خوبی نیستند. غذاهای جامد حاوی بسیاری از مواد مغذی ضروری هستند. بنابراین، ماندن در رژیم غذایی حاوی مایعات به تنهایی در طولانی مدت توصیه نمی شود. حتی در مطالعاتی که نتایج قابل توجهی از جایگزینی وعده های غذایی مایع نشان می دهد، غذاهای جامد پس از چند هفته یا چند ماه دوباره معرفی شدند.

عوارض رژیم مایعات رژیم های مایعات تجویز شده پزشکی مانند رژیم مایعات شفاف یا رژیم غذایی کامل مایعات در درازمدت دنبال نمی شوند. به طور مشابه، برنامه‌های پاک‌سازی و سم‌زدایی ممکن است شامل دوره‌هایی باشد که در طی آن فقط مخلوط‌های خاصی از آب میوه برای روزها یا هفته‌ها مصرف می‌شود. به عنوان مثال، Master Cleanse شامل 3 تا 10 روز فقط مصرف یک نوشیدنی خاص از آب لیمو، شربت افرا، فلفل قرمز و آب است. نوشیدن این نوشیدنی به جای غذا خوردن کالری دریافتی شما را کاهش می دهد، اما اگر بعد از آن به رژیم غذایی عادی خود بازگردید، 3 تا 10 روز مصرف کم کالری تاثیر کمی در کاهش وزن طولانی مدت خواهد داشت.

رژیم‌های کوتاه‌مدت و کم کالری می‌توانند به دلیل از دست دادن کربوهیدرات‌ها و آب، که هر دو معمولاً در کبد و ماهیچه‌های شما ذخیره می‌شوند، به سرعت وزن بدنتان را کاهش دهید. علاوه بر این، Master Cleanse و برنامه‌های مشابه استفاده از ملین‌ها را توصیه می‌کنند، که می‌تواند به کاهش موقت وزن کمک کند. بنابراین، بسیاری از وزنی که در طول این رژیم های مایع کوتاه مدت از دست می دهید ممکن است به دلیل از دست دادن چربی نباشد هنگامی که یک رژیم غذایی معمولی را از سر بگیرید، احتمالاً با پر شدن ذخایر کربوهیدرات و آب، مقدار زیادی یا تمام وزنی را که از دست داده اید، دوباره به دست خواهید آورد. رژیم های غذایی کوتاه مدت معمولاً منجر به کاهش وزن پایدار نمی شوند زیرا هیچ کاری برای تغییر عادات غذایی دائمی شما انجام نمی دهند. به این دلایل، رژیم‌های غذایی بیش از حد محدود که اجازه مصرف غذاهای جامد را نمی‌دهند، معمولاً توصیه نمی‌شوند. یک هدف مناسب تر، ترکیب استراتژی های ساده ای است که می توانید هر روز برای مدت طولانی از آنها استفاده کنید، به جای راه حل های کوتاه مدت کوتاه مدت که به وعده های خود عمل نمی کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.