آموزش

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید است

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید است

ویتامین C یک ویتامین ضروری است که در رژیم غذایی باید استفاده شود ، به این معنی که بدن شما نمی تواند آن را تولید کند. با این حال، نقش های بسیاری دارد و با مزایای سلامتی چشمگیر مرتبط است. محلول در آب است و در بسیاری از میوه ها و سبزیجات از جمله پرتقال، توت فرنگی، کیوی، فلفل دلمه ای، کلم بروکلی، کلم پیچ و اسفناج یافت می شود. مصرف روزانه توصیه شده برای ویتامین C برای زنان 75 میلی گرم و برای مردان 90 میلی گرم است در حالی که معمولاً توصیه می شود ویتامین C دریافتی خود را از غذاها دریافت کنید، بسیاری از مردم برای رفع نیازهای خود به مکمل ها روی می آورند. در اینجا 7 فایده علمی اثبات شده مصرف مکمل ویتامین C آورده شده است

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید است. ممکن است خطر ابتلا به بیماری مزمن را کاهش دهد ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است که می تواند دفاع طبیعی بدن شما را تقویت کند آنتی اکسیدان ها مولکول هایی هستند که سیستم ایمنی را تقویت می کنند. آنها این کار را با محافظت از سلول ها در برابر مولکول های مضر به نام رادیکال های آزاد انجام می دهند. هنگامی که رادیکال های آزاد تجمع می کنند، می توانند حالتی به نام استرس اکسیداتیو را ایجاد کنند که با بسیاری از بیماری های مزمن مرتبط است. مطالعات نشان می دهد که مصرف بیشتر ویتامین C می تواند سطح آنتی اکسیدان خون شما را تا 30 درصد افزایش دهد. این به دفاع طبیعی بدن در مبارزه با التهاب کمک می کند

ممکن است به مدیریت فشار خون بالا کمک کند تقریباً یک سوم بزرگسالان آمریکایی فشار خون بالا دارند فشار خون بالا شما را در معرض خطر بیماری قلبی قرار می دهد که علت اصلی مرگ و میر در جهان است مطالعات نشان داده است که ویتامین C ممکن است به کاهش فشار خون در افراد مبتلا و بدون فشار خون کمک کند. یک مطالعه حیوانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به شل شدن رگ‌های خونی که خون را از قلب حمل می‌کنند کمک می‌کند و به کاهش سطح فشار خون کمک می‌کند.

علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 29 مطالعه انسانی نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C فشار خون سیستولیک (مقدار بالایی) را 3.8 میلی‌متر جیوه و فشار خون دیاستولیک (مقدار پایین‌تر) را به طور متوسط ​​1.5 میلی‌متر جیوه در بزرگسالان سالم کاهش می‌دهد. در بزرگسالان مبتلا به فشار خون بالا، مکمل های ویتامین C به طور متوسط ​​فشار خون سیستولیک را 4.9 میلی متر جیوه و فشار خون دیاستولیک را 1.7 میلی متر جیوه کاهش می دهد. در حالی که این نتایج امیدوارکننده هستند، مشخص نیست که آیا اثرات آن بر فشار خون طولانی مدت است یا خیر. علاوه بر این، افراد مبتلا به فشار خون بالا نباید تنها به ویتامین C برای درمان اعتماد کنند.

ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در سراسر جهان است ( عوامل زیادی خطر بیماری قلبی را افزایش می دهند، از جمله فشار خون بالا، سطح تری گلیسیرید بالا یا کلسترول بد (LDL) و سطوح پایین کلسترول HDL (خوب). ویتامین C ممکن است به کاهش این عوامل خطر کمک کند، که ممکن است خطر بیماری قلبی را کاهش دهد.

برای مثال، تجزیه و تحلیل 9 مطالعه با مجموع 293172 شرکت‌کننده نشان داد که پس از 10 سال، افرادی که حداقل 700 میلی‌گرم ویتامین C در روز مصرف می‌کنند، 25 درصد کمتر از افرادی که مکمل ویتامین C مصرف می‌کنند، 25 درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی هستند. جالب توجه است، تجزیه و تحلیل دیگری از 15 مطالعه نشان داد که مصرف ویتامین C از غذاها – نه مکمل ها – با کاهش خطر بیماری قلبی مرتبط است. با این حال، دانشمندان مطمئن نبودند که آیا افرادی که غذاهای غنی از ویتامین C مصرف می‌کنند، نسبت به افرادی که مکمل مصرف می‌کنند، از سبک زندگی سالم‌تری پیروی می‌کنند یا خیر.

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید استبنابراین، مشخص نیست که آیا این تفاوت ها به دلیل ویتامین C است یا جنبه های دیگر رژیم غذایی آنها تجزیه و تحلیل دیگری از 13 مطالعه به بررسی اثرات مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز بر عوامل خطر بیماری قلبی مانند سطح کلسترول و تری گلیسیرید خون پرداخت. تجزیه و تحلیل نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C به طور قابل توجهی کلسترول LDL (بد) را تقریباً 7.9 میلی گرم در دسی لیتر و تری گلیسیرید خون را 20.1 میلی گرم در دسی لیتر کاهش می دهد. به طور خلاصه، به نظر می رسد که مصرف یا مصرف حداقل 500 میلی گرم ویتامین C در روز ممکن است خطر ابتلا به بیماری قلبی را کاهش دهد. با این حال، اگر قبلاً یک رژیم غذایی غنی از ویتامین C مصرف می‌کنید، ممکن است مکمل‌ها مزایای بیشتری برای سلامت قلب ایجاد نکنند.

ممکن است سطح اسید اوریک خون را کاهش دهد و به جلوگیری از حملات نقرس کمک کند نقرس نوعی آرتریت است که تقریباً 4 درصد از بزرگسالان آمریکایی را تحت تأثیر قرار می دهد این فوق العاده دردناک است و شامل التهاب مفاصل، به ویژه مفاصل انگشتان بزرگ پا است. افراد مبتلا به نقرس تورم و حملات ناگهانی و شدید درد را تجربه می کنند علائم نقرس زمانی ظاهر می شود که اسید اوریک بیش از حد در خون وجود داشته باشد. اسید اوریک یک ماده زائد است که توسط بدن تولید می شود. در سطوح بالا، ممکن است متبلور شده و در مفاصل رسوب کند.

جالب توجه است، چندین مطالعه نشان داده اند که ویتامین C ممکن است به کاهش اسید اوریک در خون کمک کند و در نتیجه از حملات نقرس محافظت کند. به عنوان مثال، یک مطالعه شامل 1387 مرد نشان داد که افرادی که بیشترین ویتامین C را مصرف می‌کنند نسبت به افرادی که کمترین ویتامین C را مصرف می‌کنند سطح اسید اوریک خونشان به میزان قابل توجهی پایین‌تر است. مطالعه دیگری روی 46994 مرد سالم طی 20 سال انجام شد تا مشخص شود که آیا مصرف ویتامین C با ابتلا به نقرس مرتبط است یا خیر. این مطالعه نشان داد افرادی که مکمل ویتامین C مصرف می‌کنند ۴۴ درصد کمتر در معرض خطر ابتلا به نقرس هستند علاوه بر این، تجزیه و تحلیل 13 مطالعه نشان داد که مصرف مکمل ویتامین C در طی 30 روز به طور قابل توجهی اسید اوریک خون را در مقایسه با دارونما کاهش می دهد. در حالی که به نظر می رسد ارتباط قوی بین مصرف ویتامین C و سطح اسید اوریک وجود دارد، مطالعات بیشتری در مورد اثرات ویتامین C بر نقرس مورد نیاز است.

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید استبه جلوگیری از کمبود آهن کمک می کند آهن یک ماده مغذی مهم است که عملکردهای مختلفی در بدن دارد. برای ساخت گلبول های قرمز خون و انتقال اکسیژن در سراسر بدن ضروری است. مکمل های ویتامین C می توانند به بهبود جذب آهن از رژیم غذایی کمک کنند. ویتامین C به تبدیل آهنی که جذب ضعیفی دارد، مانند منابع گیاهی آهن، به شکلی که جذب آن آسان‌تر است، کمک می‌کند. این به ویژه برای افرادی که رژیم غذایی بدون گوشت دارند مفید است، زیرا گوشت منبع اصلی آهن است. در واقع، مصرف 100 میلی گرم ویتامین C ممکن است جذب آهن را تا 67 درصد بهبود بخشد. در نتیجه، ویتامین C ممکن است به کاهش خطر کم خونی در افراد مستعد کمبود آهن کمک کند. در یک مطالعه، به 65 کودک مبتلا به کم خونی خفیف فقر آهن مکمل ویتامین C داده شد. محققان دریافتند که این مکمل به تنهایی به کنترل کم خونی آنها کمک می کند اگر سطح آهن پایینی دارید، مصرف بیشتر غذاهای غنی از ویتامین C یا مصرف مکمل ویتامین C ممکن است به بهبود سطح آهن خون شما کمک کند.

چگونه از افزایش وزن در بارداری جلوگیری کنیم؟

ایمنی را تقویت می کند یکی از دلایل اصلی مصرف مکمل های ویتامین C برای افراد تقویت سیستم ایمنی است، زیرا ویتامین C در بسیاری از قسمت های سیستم ایمنی بدن نقش دارد. اول اینکه ویتامین C به تولید گلبول های سفید معروف به لنفوسیت ها و فاگوسیت ها کمک می کند که به محافظت از بدن در برابر عفونت کمک می کند. دوم، ویتامین C به این گلبول‌های سفید کمک می‌کند تا عملکرد مؤثرتری داشته باشند و در عین حال از آسیب مولکول‌های بالقوه مضر مانند رادیکال‌های آزاد محافظت می‌کنند. سوم، ویتامین C بخشی ضروری از سیستم دفاعی پوست است.

به طور فعال به پوست منتقل می شود، جایی که می تواند به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل کند و به تقویت موانع پوست کمک کند. مطالعات همچنین نشان داده اند که مصرف ویتامین C ممکن است زمان بهبود زخم را کوتاه کند علاوه بر این، سطوح پایین ویتامین C با پیامدهای بد سلامتی مرتبط است. به عنوان مثال، افرادی که به ذات الریه مبتلا هستند سطح ویتامین C کمتری دارند و مکمل های ویتامین C زمان بهبودی را کوتاه می کنند.

7 روش تاثیرگذار که ویتامین C برای بدن شما مفید استبا افزایش سن از حافظه و تفکر شما محافظت می کند زوال عقل اصطلاح گسترده ای است که برای توصیف علائم ضعف تفکر و حافظه استفاده می شود. این بیماری بیش از 35 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تأثیر قرار می دهد و معمولاً در بین افراد مسن رخ می دهد مطالعات نشان می دهد که استرس اکسیداتیو و التهاب در نزدیکی مغز، ستون فقرات و اعصاب (که در مجموع به عنوان سیستم عصبی مرکزی شناخته می شوند) می توانند خطر ابتلا به زوال عقل را افزایش دهند.

ویتامین C یک آنتی اکسیدان قوی است. سطوح پایین این ویتامین با اختلال در توانایی تفکر و به خاطر سپردن مرتبط است علاوه بر این، چندین مطالعه نشان داده است که افراد مبتلا به زوال عقل ممکن است سطوح خونی ویتامین C کمتری داشته باشند علاوه بر این، نشان داده شده است که مصرف بالای ویتامین C از غذا یا مکمل‌ها با افزایش سن، اثر محافظتی بر تفکر و حافظه دارد. اگر ویتامین C کافی از رژیم غذایی خود دریافت نکنید، مکمل های ویتامین C ممکن است در برابر بیماری هایی مانند زوال عقل کمک کنند. با این حال، مطالعات انسانی بیشتری برای درک اثرات مکمل های ویتامین C بر سلامت سیستم عصبی مورد نیاز است

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.