آموزش

عوارض رژیم فاقد گلوتن

عوارض رژیم فاقد گلوتن

 

هنگامی که رژیم غذایی بدون گلوتن را شروع می کنید، عوارض جانبی می تواند شامل تغییر در وزن شما (افزایش یا کاهش)، بهبود سطح انرژی و افزایش وضعیت تغذیه شما باشد.

1 در بسیاری از موارد، این عوارض جانبی مفید هستند. با این حال، رژیم غذایی بدون گلوتن نیز می تواند عوارض جانبی نامطلوبی ایجاد کند. به عنوان مثال، ممکن است متوجه شوید که بیشتر از یبوست رنج می برید زیرا بسیاری از غذاهای بدون گلوتن، مانند تنقلات بسته بندی شده، حاوی فیبر کمی هستند. همچنین ممکن است متوجه شوید که بیشتر در معرض آلودگی متقابل گلوتن هستید.

گر مبتلا به بیماری سلیاک هستید و سوء جذب مواد مغذی را تجربه کرده اید که منجر به کاهش وزن و/یا سایر مشکلات سلامتی شده است، یک بررسی در سال 2019 منتشر شده در BMC Medicine نشان داد که رژیم غذایی بدون گلوتن می تواند منجر به افزایش وزن شود، زیرا بسیاری از غذاهای بدون گلوتن تمایل به افزایش وزن دارند. چربی های گیاهی بیشتر باشد.

2 اما همه افراد مبتلا به بیماری سلیاک قبل از تشخیص پزشکی دچار کمبود وزن نیستند. یک مطالعه در سال 2010 که در مجله کلینیکال گوارش منتشر شد، اثرات رژیم غذایی بدون گلوتن را بر روی 61 درصد از مبتلایان به سلیاک تازه تشخیص داده شده که وزن طبیعی در نظر گرفته شده بودند، 17 درصد افراد کم وزن، 15 درصد افراد دارای اضافه وزن و 7 درصد افراد دارای اضافه وزن مشاهده کرد. چاق محققان خاطرنشان کردند که رژیم غذایی کاهش وزن  به تنظیم وزن بدن در سطوح طبیعی در افراد دارای کمبود وزن یا اضافه وزن کمک می کند. بنابراین، وزن شما می تواند به عنوان یک عارضه جانبی رژیم بدون گلوتن عادی شود. بسیاری از مردم همچنین به اشتباه معتقدند که یک رژیم غذایی بدون گلوتن به طور خودکار منجر به کاهش وزن می‌شود. 4 اگر از میان وعده‌های بدون گلوتن زیاد استفاده می‌کنید (که مانند همتایان معمولی خود کالری بالایی دارند و از نظر تغذیه کم هستند)، ممکن است متوجه شوید که چند پوند اضافی در حال بسته بندی هستید.

عوارض رژیم فاقد گلوتنبسیاری از سلیاک های تازه تشخیص داده شده نمی توانند لاکتوز، قند موجود در شیر و فرآورده های شیری مانند بستنی و ماست را هضم کنند.

این به دلیل آسیب روده ای ناشی از بیماری سلیاک است

– پرزهای روده مسئول هضم لاکتوز هستند و وقتی در اثر واکنش به گلوتن در رژیم غذایی ما از بین می روند، دیگر نمی توانیم لاکتوز را هضم کنیم. -فاقد و همچنین بدون گلوتن. با این حال، هنگامی که آسیب روده شما

– معروف به آتروفی پرزهای اثنی عشر (DVA) – شروع به بهبود می کند، ممکن است دوباره شروع به تحمل غذاهای حاوی لاکتوز به عنوان یک عارضه جانبی رژیم غذایی بدون گلوتن خود کنید. اگر عدم تحمل لاکتوز شما شدید بوده است، ابتدا مقدار بسیار کمی از محصولات شیر ​​را امتحان کنید تا ببینید بدن شما چگونه واکنش نشان می دهد.

کاهش وزن(1)

علائم عدم تحمل لاکتوز عبارتند از

نفخ شکم اسهال گاز اگر بعد از مصرف زیاد یک فرآورده شیر، اینها را تجربه کردید، قبل از امتحان مجدد، برای مدتی کنار بگذارید. اگر لبنیات نمی‌خورید، مطمئن شوید که کلسیم کافی را از راه‌های دیگر مانند مصرف مکمل‌های ویتامین بدون گلوتن دریافت می‌کنید

هنگامی که هر روز گلوتن می‌خوردید، ممکن است به موارد فردی از مصرف تصادفی گلوتن واکنشی نداشته باشید. با این حال، هنگامی که آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید، ممکن است متوجه شوید که بدن شما نسبت به مقادیر کمی از گلوتن موجود در آلودگی متقاطع در مواد غذایی شما حساس تر است. همچنین می‌توانید متوجه شوید که نسبت به یک لقمه کیک گلوتنی که نمی‌توانید در برابر آن مقاومت کنید، حساس‌تر هستید. حساسیت به ردیابی گلوتن و آلودگی متقابل یک عارضه جانبی رایج رژیم غذایی بدون گلوتن است و سطح و شدت حساسیت می تواند از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد. واکنش به گلوتن موجود در غذا ممکن است در برخی موارد به سرعت در عرض یک ساعت یا کمتر ظاهر شود، یا ممکن است تا روز بعد یا حتی دیرتر ظاهر نشود.

عوارض رژیم فاقد گلوتنعلائم گوارشی شما ممکن است به شکل موارد زیر باشد

درد شکم یبوست اسهال گاز رفلاکس استفراغ همچنین ممکن است علائم دیگری را تجربه کنید، از جمله: مه مغزی حملات افسردگی خستگی درد مفاصل همه اینها از یک خرده کوچک؟ بله، واکنش‌های نامطلوب بدن به غذاهای حاوی گلوتن می‌تواند کمی حیرت‌انگیز باشد، وقتی که کاملاً بدون گلوتن مصرف کنید. با این حال، اگر این علائم مکرر را مشاهده کردید، نگران نباشید – و به این نکات برای بهبود زمانی که به طور تصادفی گلوتن می‌شوید، نگاهی بیندازید.

 

غلات کامل، از جمله محصولات نان، منبع قابل توجهی از فیبر در رژیم غذایی اکثر افراد است. اما وقتی گلوتن را کنار می گذارید، محصولات غلات کامل کمتری برای انتخاب باقی می ماند – متأسفانه، بسیاری از نان های بدون گلوتن و سایر محصولات پخته شده حاوی فیبر زیادی نیستند و بنابراین مصرف خیلی کم فیبر یک گلوتن رایج است. -عوارض جانبی رژیم غذایی رایگان خوشبختانه برندهای نان بدون گلوتن بیشتری نان های تهیه شده با غلات کامل را تولید می کنند. با این حال، دریافت فیبر کافی در یک رژیم غذایی بدون گلوتن هنوز هم کمی چالش برانگیز است و برخی افراد ممکن است در نتیجه هضم آهسته و یبوست را تجربه کنند.

پس چه کاری می توانید انجام دهید؟

می توانید منابع فیبر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید، از جمله: لوبیا و حبوبات میوه ها و سبزیجات تازه آجیل و دانه ها نان سبوس دار بدون گلوتن اگر خودتان نان می‌پزید (همانطور که برخی از ما این کار را انجام می‌دهیم)، ممکن است بخواهید آرد خود را از غلات کامل بدون گلوتن آسیاب کنید – در اینجا فهرستی از پنج غلات جالب بدون گلوتن وجود دارد که بسیاری از آنها دارای فیبر بالایی هستند.  همچنین می توانید مکمل فیبر بدون گلوتن مصرف کنید. هر کاری که انجام می دهید، یکباره مقدار زیادی فیبر به رژیم غذایی خود اضافه نکنید، زیرا این مقدار فیبر می تواند دستگاه گوارش شما را ناراحت کند و باعث نفخ شود.

قبل از مصرف بدون گلوتن، بسیاری از ما مقداری از آهن و ویتامین های B خود را از محصولات غنی شده آرد گندم دریافت می کردیم. زیرا مشخصاً این محصولات در رژیم غذایی بدون گلوتن ممنوع هستند – و برخی افراد در حالی که بدون گلوتن می خورند، به اندازه کافی از این مواد مغذی دریافت نمی کنند (بیشتر محصولات پخته شده بدون گلوتن با ویتامین ها و مواد معدنی اضافی غنی نشده اند).

به میزان مصرف تیامین، ریبوفلاوین، نیاسین و اسید فولیک (همه ویتامین های B) همراه با آهن مصرفی خود توجه ویژه ای داشته باشید تا مطمئن شوید که مقدار توصیه شده روزانه را دریافت می کنید. میوه‌ها و سبزیجات تازه (بسیاری از آنها حاوی سطوح بالایی از ویتامین‌های B هستند)، غلات بدون گلوتن (که بسیاری از آنها غنی شده‌اند) را امتحان کنید، یا برای جبران کمبودهای تغذیه‌ای که ممکن است به‌عنوان یک عارضه جانبی رخ می‌دهد، مکمل مصرف کنید. رژیم غذایی بدون گلوتن بدیهی است که برخی از این عوارض جانبی رژیم غذایی بدون گلوتن مورد استقبال قرار می گیرند (مثلاً کاهش وزن زمانی که اضافه وزن دارید).

اما ممکن است دیگران اصلاً مورد استقبال قرار نگیرند. برای مثال، حساسیت بیشتر به ردیابی گلوتن جالب نیست. همانطور که در چند ماه اول کار می کنید، به خاطر داشته باشید که اگرچه رژیم غذایی نشان دهنده یک تغییر عمده در شیوه زندگی است (و منحنی یادگیری بسیار شیب دار را به همراه دارد)، احتمالاً می توانید انتظار داشته باشید که این عوارض در نهایت کاهش یابد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.