آموزش

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی

 

یک نکته مهم هیچ مکملی باعث درمان یا پیشگیری از بیماری نمی شود. با همه‌گیری کووید-19 در سال 2019، درک این نکته بسیار مهم است که هیچ مکمل، رژیم غذایی، یا اصلاح سبک زندگی دیگری به جز فاصله‌گذاری فیزیکی، که به عنوان فاصله‌گذاری اجتماعی نیز شناخته می‌شود، و اقدامات بهداشتی مناسب نمی‌تواند از شما در برابر COVID-19 محافظت کند. در حال حاضر، هیچ تحقیقی از استفاده از هر مکملی برای محافظت در برابر COVID-19 به طور خاص پشتیبانی نمی کند.

سیستم ایمنی بدن شما شامل مجموعه پیچیده ای از سلول ها، فرآیندها و مواد شیمیایی است که به طور مداوم از بدن شما در برابر عوامل بیماری زا مهاجم از جمله ویروس ها، سموم و باکتری ها دفاع می کند. سالم نگه داشتن سیستم ایمنی بدن در تمام طول سال کلید پیشگیری از عفونت و بیماری است. انتخاب سبک زندگی سالم با مصرف غذاهای مغذی و رژیم غذایی مناسب و خواب کافی و ورزش، مهم ترین راه ها برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما هستند. علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که مصرف مکمل‌ها با برخی ویتامین‌ها، مواد معدنی، گیاهان و سایر مواد می‌تواند به بهبود پاسخ ایمنی و محافظت بالقوه در برابر بیماری کمک کند. با این حال، توجه داشته باشید که برخی از مکمل ها می توانند با داروهای تجویزی یا بدون نسخه ای که مصرف می کنید تداخل داشته باشند. برخی ممکن است برای افرادی که شرایط سلامت خاصی دارند مناسب نباشند. قبل از شروع هر مکملی حتما با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی   ویتامین D یک ماده مغذی محلول در چربی است که برای سلامت و عملکرد سیستم ایمنی بدن شما ضروری است. ویتامین D اثرات مبارزه با پاتوژن مونوسیت‌ها و ماکروفاژها – گلبول‌های سفید خون که بخش‌های مهم دفاع ایمنی شما هستند – را افزایش می‌دهد و التهاب را کاهش می‌دهد که به تقویت پاسخ ایمنی کمک می‌کند. بسیاری از افراد دچار کمبود این ویتامین مهم هستند که ممکن است بر عملکرد سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد. در واقع، سطوح پایین ویتامین D با افزایش خطر ابتلا به عفونت‌های دستگاه تنفسی فوقانی، از جمله آنفولانزا و آسم آلرژیک مرتبط است. برخی از مطالعات نشان می دهد که مکمل ویتامین D ممکن است پاسخ ایمنی را بهبود بخشد. در واقع، تحقیقات اخیر نشان می دهد که مصرف این ویتامین ممکن است از عفونت های دستگاه تنفسی محافظت کند. در یک بررسی در سال 2019 از مطالعات کنترل تصادفی شده روی 11321 نفر، مصرف مکمل ویتامین D به طور قابل توجهی خطر ابتلا به عفونت های تنفسی را در افراد مبتلا به کمبود این ویتامین کاهش داد و خطر عفونت را در افراد دارای سطح ویتامین D کافی کاهش داد. این نشان دهنده یک اثر محافظتی کلی است.

مطالعات دیگر اشاره می کنند که مکمل های ویتامین D ممکن است پاسخ به درمان های ضد ویروسی را در افراد مبتلا به عفونت های خاص، از جمله هپاتیت C و HIV بهبود بخشد. بسته به سطح خون، بین 1000 تا 4000 واحد بین المللی ویتامین D مکمل در روز برای اکثر افراد کافی است، اگرچه کسانی که کمبودهای جدی تری دارند اغلب به دوزهای بسیار بالاتر نیاز دارند. ویتامین D به دلیل تأثیر آن بر سیستم ایمنی در ارتباط با COVID-19 بسیار مورد تحقیق قرار گرفته است.

مطالعات نشان داده اند که ویتامین D می تواند بهبودی را تسریع کند و التهاب را در سیستم تنفسی متوقف کند در یک مطالعه مرور سریع اخیر، به این نتیجه رسیدیم که تحقیقات بیشتری برای توصیه مکمل ویتامین D برای پیشگیری و درمان COVID-19 مورد نیاز است. با این حال، بسیاری از متخصصان در جامعه بهداشت و علم استدلال می‌کنند که مصرف مکمل ویتامین D به طور کلی بی‌خطر است و احتمالاً می‌تواند به محافظت از افراد در برابر ویروس کمک کند.Vitamin D

زینک یک ماده معدنی است که معمولاً به مکمل‌ها و سایر محصولات بهداشتی مانند قرص‌ها اضافه می‌شود که برای تقویت سیستم ایمنی بدن شما طراحی شده است. زیرا روی برای عملکرد سیستم ایمنی ضروری است. زینک برای رشد و ارتباط سلول های ایمنی مورد نیاز است و نقش مهمی در پاسخ التهابی دارد. روی همچنین به طور خاص از موانع بافتی در بدن محافظت می کند و به جلوگیری از ورود پاتوژن های خارجی کمک می کند کمبود این ماده مغذی به طور قابل توجهی بر توانایی سیستم ایمنی شما برای عملکرد صحیح تأثیر می گذارد و در نتیجه خطر ابتلا به عفونت و بیماری از جمله ذات الریه را افزایش می دهد. طبق تحقیقات، 16 درصد از تمام عفونت های تنفسی عمیق در سراسر جهان به دلیل کمبود روی است.

کمبود روی حدود 2 میلیارد نفر در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار می دهد و در افراد مسن بسیار شایع است. در واقع، تا 30 درصد از افراد مسن دچار کمبود این ماده مغذی هستند کمبود زینک در آمریکای شمالی و در کشورهای توسعه یافته نسبتاً نادر است با این وجود، بسیاری از افراد در ایالات متحده کمبود حاشیه ای روی مربوط به مصرف یا جذب دارند. افراد مسن معمولا در معرض خطر بیشتری هستند مطالعات متعدد نشان می دهد که مکمل های روی ممکن است در برابر عفونت های دستگاه تنفسی مانند سرماخوردگی محافظت کنند علاوه بر این، مکمل روی ممکن است برای کسانی که قبلاً بیمار هستند مفید باشد.

در یک مطالعه در سال 2019 روی 64 کودک بستری با عفونت‌های حاد دستگاه تنفسی تحتانی (ALRIs)، مصرف 30 میلی‌گرم روی در روز، در مقایسه با گروه دارونما، کل مدت عفونت و مدت اقامت در بیمارستان را به طور متوسط ​​2 روز کاهش داد. روی مکمل همچنین ممکن است به کاهش مدت سرماخوردگی کمک کند ). علاوه بر این، روی فعالیت ضد ویروسی را نشان می دهد مصرف طولانی مدت روی معمولاً برای بزرگسالان سالم بی خطر است، تا زمانی که دوز روزانه کمتر از حد بالای تعیین شده 40 میلی گرم روی عنصری باشد. دوزهای بیش از حد ممکن است با جذب مس تداخل داشته باشد که می تواند خطر عفونت شما را افزایش دهد.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی ویتامین سی ویتامین C به دلیل نقش مهمی که در سلامت سیستم ایمنی دارد، شاید محبوب ترین مکمل مصرفی برای محافظت در برابر عفونت باشد. این ویتامین از عملکرد سلول های ایمنی مختلف پشتیبانی می کند و توانایی آنها را برای محافظت در برابر عفونت افزایش می دهد. همچنین برای مرگ سلولی ضروری است، که با پاکسازی سلول‌های قدیمی و جایگزینی آنها با سلول‌های جدید، به حفظ سلامت سیستم ایمنی کمک می‌کند.

ویتامین C همچنین به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی عمل می کند و از آسیب ناشی از استرس اکسیداتیو، که با تجمع مولکول های واکنشی معروف به رادیکال های آزاد رخ می دهد، محافظت می کند. استرس اکسیداتیو می تواند بر سلامت سیستم ایمنی تأثیر منفی بگذارد و با بیماری های متعددی مرتبط است نشان داده شده است که مصرف مکمل ویتامین C باعث کاهش مدت و شدت عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی از جمله سرماخوردگی می شود. بررسی گسترده 29 مطالعه روی 11306 نفر نشان داد که مصرف منظم مکمل ویتامین C با دوز متوسط ​​1 تا 2 گرم در روز مدت سرماخوردگی را 8 درصد در بزرگسالان و 14 درصد در کودکان کاهش می دهد. جالب توجه است، این بررسی همچنین نشان داد که مصرف منظم مکمل‌های ویتامین C باعث کاهش بروز سرماخوردگی در افراد تحت استرس فیزیکی بالا، از جمله دوندگان ماراتن و سربازان، تا 50 درصد می‌شود.

علاوه بر این، نشان داده شده است که درمان ویتامین C داخل وریدی با دوز بالا به طور قابل توجهی علائم را در افراد مبتلا به عفونت های شدید، از جمله سپسیس و سندرم دیسترس تنفسی حاد (ARDS) ناشی از عفونت های ویروسی بهبود می بخشد. با این حال، مطالعات دیگر نشان داده اند که نقش ویتامین C در این شرایط هنوز در دست بررسی است در مجموع، این نتایج تأیید می کند که مکمل های ویتامین C ممکن است به طور قابل توجهی بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر بگذارد، به خصوص در افرادی که از طریق رژیم غذایی خود ویتامین کافی دریافت نمی کنند. حد بالایی ویتامین C 2000 میلی گرم است. دوزهای مکمل روزانه معمولاً بین 250 تا 1000 میلی گرم است

سنجد سنجد سیاه (Sambucus nigra) که مدت‌هاست برای درمان عفونت‌ها استفاده می‌شده است، برای تأثیرات آن بر سلامت سیستم ایمنی در حال تحقیق است. در مطالعات لوله آزمایش، عصاره سنجد پتانسیل ضد باکتریایی و ضد ویروسی قوی را در برابر پاتوژن های باکتریایی مسئول عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی و سویه های ویروس آنفولانزا نشان می دهد. علاوه بر این، نشان داده شده است که پاسخ سیستم ایمنی را تقویت می کند و ممکن است به کوتاه کردن مدت و شدت سرماخوردگی و همچنین کاهش علائم مربوط به عفونت های ویروسی کمک کند.

مروری بر 4 مطالعه کنترل تصادفی شده در 180 نفر نشان داد که مکمل‌های سنجد به طور قابل توجهی علائم تنفسی فوقانی ناشی از عفونت‌های ویروسی را کاهش می‌دهند. یک مطالعه قدیمی‌تر و 5 روزه در سال 2004 نشان داد که افراد مبتلا به آنفولانزا که 1 قاشق غذاخوری (15 میلی‌لیتر) شربت سنجد را 4 بار در روز مکمل مصرف کرده‌اند، 4 روز زودتر از کسانی که شربت را مصرف نکرده‌اند و کمتر به آن وابسته هستند، تسکین علائم را تجربه کرده‌اند. روی دارو با این حال، این مطالعه منسوخ شده است و توسط سازنده شربت سنجد حمایت شده است، که ممکن است نتایج نادرست داشته باشد. اگرچه پیشنهاد شده است که سنجد می تواند به تسکین علائم برخی عفونت ها و ویروس آنفولانزا کمک کند، اما باید از خطرات آن نیز آگاه باشیم. برخی گزارش می دهند که سنجد می تواند منجر به تولید سیتوکین های اضافی شود که به طور بالقوه می تواند به سلول های سالم آسیب برساند.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی به همین دلیل، برخی از محققان توصیه می‌کنند که مکمل‌های سنجد فقط در اوایل کووید-19 استفاده شود لازم به ذکر است که هیچ مطالعه تحقیقاتی منتشر شده ای استفاده از سنجد را برای COVID-19 ارزیابی نکرده است. این توصیه ها بر اساس تحقیقات قبلی انجام شده روی سنجد است. یک بررسی سیستمیک از سنجد به این نتیجه رسید: در تحقیقات حیوانی و انسانی آزمایشگاهی، سنجد دارای اثرات ضد ویروسی بود و چندین گونه از آنفولانزای A و B را مهار کرد. سنجد خام باید برای جلوگیری از خطر تهوع، استفراغ یا سمیت سیانید پخته شود. سنجد باید تحت نظر یک متخصص مراقبت های بهداشتی واجد شرایط استفاده شود. مکمل های سنجد اغلب به صورت مایع یا کپسول فروخته می شوند.

قارچ های دارویی قارچ های دارویی از زمان های قدیم برای پیشگیری و درمان عفونت و بیماری استفاده می شده است. بسیاری از انواع قارچ های دارویی به دلیل پتانسیل تقویت سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته اند. بیش از 270 گونه شناخته شده از قارچ های دارویی دارای خواص تقویت کننده سیستم ایمنی هستند. کوردیسپس، یال شیر، میتاکه، شیتاکه، ریشی و دم بوقلمون همه انواعی هستند که نشان داده شده است برای سلامت سیستم ایمنی مفید هستند. برخی از تحقیقات نشان می‌دهند که مکمل‌سازی با انواع خاصی از قارچ‌های دارویی ممکن است سلامت ایمنی را از طرق مختلف افزایش دهد و همچنین علائم برخی شرایط از جمله آسم و عفونت‌های ریه را کاهش دهد. به عنوان مثال، یک مطالعه بر روی موش‌های مبتلا به سل، یک بیماری جدی باکتریایی، نشان داد که درمان با کوردیپس به طور قابل‌توجهی باعث کاهش بار باکتریایی در ریه‌ها، افزایش پاسخ ایمنی و کاهش التهاب در مقایسه با گروه دارونما شد.

در یک مطالعه تصادفی 8 هفته ای بر روی 79 بزرگسال، مکمل 1.7 گرم عصاره کشت میسلیوم کوردیپس منجر به افزایش قابل توجه 38 درصدی در فعالیت سلول های کشنده طبیعی (NK) شد، نوعی گلبول سفید که از عفونت محافظت می کند. دم بوقلمون یکی دیگر از قارچ های دارویی است که اثرات قدرتمندی بر سلامت سیستم ایمنی دارد. تحقیقات روی انسان‌ها نشان می‌دهد که دم بوقلمون ممکن است پاسخ ایمنی را به ویژه در افراد مبتلا به انواع خاصی از سرطان تقویت کند بسیاری از قارچ های دارویی دیگر نیز به دلیل اثرات مفیدشان بر سلامت سیستم ایمنی مورد مطالعه قرار گرفته اند. محصولات قارچ دارویی را می توان به شکل تنتور، چای و مکمل ها یافت

مکمل های دیگر با پتانسیل تقویت سیستم ایمنی جدای از موارد ذکر شده در بالا، بسیاری از مکمل ها ممکن است به بهبود پاسخ ایمنی کمک کنند: گون. گون گیاهی است که معمولا در طب سنتی چینی (TCM) استفاده می شود. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که عصاره آن ممکن است به طور قابل توجهی پاسخ های مربوط به ایمنی را بهبود بخشد سلنیوم. سلنیوم یک ماده معدنی است که برای سلامت سیستم ایمنی ضروری است. تحقیقات حیوانی نشان می دهد که مکمل های سلنیوم ممکن است دفاع ضد ویروسی را در برابر سویه های آنفولانزا از جمله H1N1 تقویت کند. سیر. سیر دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی قوی است. نشان داده شده است که با تحریک سلول های سفید محافظتی مانند سلول های NK و ماکروفاژها، سلامت ایمنی را تقویت می کند. با این حال، تحقیقات انسانی محدود است اندروگرافیس. این گیاه حاوی آندروگرافولید، یک ترکیب ترپنوئیدی است که اثرات ضد ویروسی بر علیه ویروس‌های ایجاد کننده بیماری‌های تنفسی، از جمله انتروویروس D68 و آنفولانزای A دارد. شیرین بیان. شیرین بیان حاوی بسیاری از مواد از جمله گلیسیریزین است که ممکن است به محافظت در برابر عفونت های ویروسی کمک کند.

بهترین مکمل ها برای تقویت سیستم ایمنی بر اساس تحقیقات لوله آزمایش، گلیسیریزین فعالیت ضد ویروسی در برابر ویروس کرونای شدید مرتبط با سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV) از خود نشان می‌دهد. Pelargonium sidoides. برخی تحقیقات انسانی از استفاده از عصاره این گیاه برای کمک به کاهش علائم عفونت‌های تنفسی حاد ویروسی از جمله سرماخوردگی و برونشیت حمایت می‌کنند.

با این حال، نتایج متفاوت است و تحقیقات بیشتری مورد نیاز است ویتامین های B کمپلکس ویتامین های B، از جمله B12 و B6، برای پاسخ ایمنی سالم مهم هستند. با این حال، بسیاری از بزرگسالان کمبود آنها را دارند که ممکن است بر سلامت سیستم ایمنی بدن تأثیر منفی بگذارد کورکومین. کورکومین ترکیب فعال اصلی در زردچوبه است.

خواص ضد التهابی قدرتمندی دارد و مطالعات حیوانی نشان می دهد که ممکن است به بهبود عملکرد سیستم ایمنی کمک کند اکیناسه. اکیناسه (Echinacea) سرده ای از گیاهان از خانواده دیزی است. نشان داده شده است که گونه‌های خاصی سلامت ایمنی را بهبود می‌بخشند و ممکن است اثرات ضد ویروسی علیه چندین ویروس تنفسی از جمله ویروس سنسیشیال تنفسی و رینوویروس‌ها داشته باشند. بره موم. بره موم ماده ای رزین مانند است که زنبورهای عسل برای استفاده به عنوان درزگیر در کندو تولید می کنند. اگرچه اثرات تقویت کننده سیستم ایمنی چشمگیر دارد و ممکن است خواص ضد ویروسی نیز داشته باشد، تحقیقات انسانی بیشتری مورد نیاز است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.