آموزش

عوارض رژیم گیاه خواری

عوارض رژیم گیاه خواری

انتخاب یک رژیم کاهش وزن  راهی عالی برای تجربه انرژی بیشتر و سلامت کلی بهتر است. با انبوهی از مواد مغذی سالم، ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و چربی های سالم، می توانید از فشار خون پایین تر، اندام لاغرتر و کاهش خطر حمله قلبی و سایر بیماری ها لذت ببرید. با این حال، گیاهخواری نیز می تواند عوارض جانبی داشته باشد. در حالی که اینها نباید شما را از شروع جستجوی گیاهخواری منصرف کند، این چیزی است که باید برای رفاه خود به آن توجه کنید.

عوارض رژیم گیاه خواری افسردگی و اضطراب بر اساس مطالعه‌ای که در مورد رژیم‌های غذایی گیاه‌خواری و سلامت روان انجام شد، محققان دریافتند که گیاه‌خواران 18 درصد بیشتر از افسردگی رنج می‌برند، 28 درصد بیشتر مستعد حملات و اختلالات اضطرابی و 15 درصد بیشتر در معرض خلق و خوی افسردگی هستند. متأسفانه هیچ دلیل دقیقی برای این شرایط روانی مشخص نشد.

تئوری ها شامل کمبود ویتامین و علت معکوس به عنوان دلایل احتمالی این یافته ها هستند. بدون دلیل قوی برای این مسائل، گیاهخواری هنوز یکی از بسیاری از برنامه های غذایی سالم است تا زمانی که تحقیقات بیشتری در مورد این موضوع انجام شود. ناهنجاری اجتماعی ادراک شده در حالی که وگان ها ممکن است در موقعیت های اجتماعی بیشتر از سایر انواع رژیم گیرنده احساس خطر کنند، گیاهخواران هنوز هم می توانند غمگین شوند یا در موقعیت های اجتماعی احساس ناخوشایندی کنند.

بین افرادی که گوشت می خورند، یافتن چیزی در منو که متناسب با نیازهای گیاهخواری شما باشد و شوخی های کوچک دوستان، آشنایان و همسالان، گیاهخوار بودن همیشه آسان نیست. با این حال، برخورد با درایت با گوشت خواران و دیگرانی که انتخاب شما را درک نمی کنند، یک راه حل محکم برای این وضعیت است.

این به دیگران اجازه می دهد بدون اینکه در مورد آن “روی آنها” قرار بگیرید، بدانند شما کجا ایستاده اید. کمبود ویتامین سبزیجات، آجیل و سایر غذاهای رژیم گیاهخواری دارای مقدار زیادی ریزمغذی هستند که بدن شما برای عملکرد در بالاترین سطح به آنها نیاز دارد. با این حال، وقتی گوشت، غذاهای دریایی و لبنیات را از وعده های غذایی خود حذف می کنید، ید، روی و ویتامین B12 به سختی به دست می آیند. بدون این مواد مغذی، می توانید از گواتر، خستگی، اسهال، از دست دادن چشایی و بویایی و حتی آسیب های عصبی رنج ببرید.

کاهش وزن(1)

فاکتور مهم در اینجا مصرف مکمل ها و ویتامین های مستقلی است که این ویتامین های ضروری را در اختیار شما قرار می دهند، اگر فقط در غذاهایی باشند که از رژیم غذایی خود حذف شده اند. یافتن غذاهایی که می توانند جایگزین این ریزمغذی ها شوند و افزودن آنها به رژیم غذایی می تواند به حفظ تعادل آن کمک کند. گاز سنگین گاز اضافی یکی از بدترین عوارض جانبی تغییر رژیم غذایی گیاهخواری است.

نه تنها ناراحت کننده است، بلکه می تواند منجر به ناهنجاری در جمع شود. دلیل گاز اضافی به دلیل سطوح بالای فیبر در گیاهان است. در حالی که لوبیاها بدنامی وحشتناک و در عین حال گاهی خنده دار برای ایجاد گاز دارند، گل کلم، کلم بروکلی، هلو و محصولات گندم همگی می توانند باعث ابتلای یکسان شوند. برای کاهش این وضعیت ناخوشایند، به نحوه واکنش بدن خود به هر نوع غذا توجه داشته باشید.

ممکن است مجبور نباشید آنها را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف کنید، اما کاهش مصرف باعث جلوگیری از برخی موقعیت های چسبنده می شود. حذف گوشت از رژیم غذایی با سلامتی بهتر و افزایش سطح انرژی مرتبط است، و اگرچه برخی عوارض جانبی جزئی وجود دارد، اما این شرایط مطمئناً از فواید آن بیشتر نیست. پس آجیل، سبزیجات و تخم مرغ خود را بردارید و سفر خود را به سمت یک سبک زندگی سالم‌تر آغاز کنید.

آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا یک رژیم غذایی گیاهی یا گیاهی می تواند به شما در مدیریت وزن و رفع مشکلات آزاردهنده سلامت کمک کند؟ این وعده ای است که اغلب در اطراف این روند داده می شود. اما، شما کمتر در مورد مشکلات سلامتی که ممکن است در اثر یک رژیم غذایی سخت گیاهی که تمام محصولات حیوانی را حذف می کند، بشنوید. این مقاله شامل هشت دلیل است که ممکن است این افسانه را که گیاهخواری سالم‌ترین رژیم غذایی است و برای همه مفید است را از بین ببرد. من همچنین چند پیشنهاد برای مقابله با این خطرات بالقوه رژیم غذایی گیاهخواری برای سلامتی آورده ام.

عوارض رژیم گیاه خواریرژیم گیاه خواری چیست؟ رژیم وگان چیست؟

به زبان ساده، آن چیزی است که هر غذایی که از یک حیوان می آید را حذف می کند. این شامل تخم مرغ، لبنیات، گوشت، ماهی، مرغ و حتی عسل است. برخی از افراد رژیم گیاهخواری را حتی فراتر می گذارند و آن را به عنوان یک سبک زندگی می پذیرند و هیچ لباس یا محصولات مراقبت شخصی که شامل مواد حیوانی باشد خریداری یا استفاده نمی کنند. “غذاهای کامل، رژیم غذایی مبتنی بر گیاه” اغلب اصطلاحی است که برای رویکردی استفاده می شود که شامل غذاهای فرآوری شده کمتر، و تاکید بیشتر بر میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غلات، آجیل و دانه ها است. با این حال، حتی این اصطلاح می تواند گیج کننده باشد زیرا رژیم های سرخپوشان یک رویکرد گیاهی در نظر گرفته می شوند، اما آنها شامل محصولات حیوانی نیز می شوند.

اگرچه برخی از افراد ممکن است در رژیم غذایی گیاهی یا گیاهی پیشرفت کنند، باید توجه داشت که این رژیم غذایی افراطی در نظر گرفته می‌شود، زیرا تعداد غذاها را حذف می‌کند و همچنین به دلیل پتانسیل کمبودهای تغذیه‌ای. این مقاله شامل هشت مشکل واقعی در رابطه با رژیم غذایی گیاهی است، از جمله تجربه من به عنوان زنی که سلامتش در نتیجه رژیم سخت گیاهخواری کاهش یافته است. اگر 100% متعهد به خوردن یک رژیم غذایی وگان هستید اما همیشه احساس خستگی می کنید، ممکن است بخواهید مقاله من را با نکاتی درباره چگونگی رفع خستگی در رژیم غذایی وگان بخوانید. این مقاله در صورت امکان شامل پیوندهایی به مطالعات علمی است.

با این حال، برخی از این خطرات بالقوه رژیم غذایی حکایتی هستند و بر اساس مطالعات انسانی نیستند. بنابراین، مانند همیشه، مهم است که با ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی خود مشورت کنید تا به شما کمک کند تا تعیین کنید چه نوع رژیم غذایی برای شما بهترین است.

از آنجایی که رژیم گیاهخواری تمام اشکال پروتئین حیوانی از جمله گوشت، ماهی، تخم مرغ و لبنیات را حذف می کند، افرادی که از رژیم وگان پیروی می کنند اغلب به حبوبات به عنوان منبع پروتئین گیاهی روی می آورند. حبوبات دارای سطوح بالایی از مواد ضد مغذی از جمله لکتین و فیتات هستند که هر دو می توانند نفوذپذیری روده را افزایش دهند که به آن روده نشتی نیز می گویند. برعکس، منابع پروتئینی حیوانی حاوی مواد ضد مغذی نیستند و از نظر تغذیه برای انسان جزو بالاترین منابع غذایی هستند. خطر این است که وقتی افراد پروتئین حیوانی را از رژیم غذایی خود حذف می کنند و آن را با مقادیر بیشتری حبوبات جایگزین می کنند، ممکن است خطر التهاب روده افزایش یابد. در حالی که هیچ مطالعه مستقیم انسانی در مورد این موضوع وجود ندارد، این یک خطر بالقوه است که باید از آن آگاه باشید.

عوارض رژیم گیاه خواریدر نتیجه حذف تمام اشکال پروتئین حیوانی، بسیاری از وگان ها به سویا به عنوان منبع پروتئین روی می آورند. در حالی که اشکال فرآوری نشده سویا ممکن است برای برخی افراد مناسب باشد، اشکال فرآوری شده سویا معمولاً در رژیم گیاهخواری یافت می شود، از جمله توفو، شیر سویا و غذاهای فرآوری شده مبتنی بر سویا که به عنوان جایگزین گوشت فروخته می شوند. غذاهای فرآوری شده سویا برای سلامتی انسان بهتر از سایر غذاهای بسیار فرآوری شده نیستند، اما با افزایش خطر تداخل هورمونی به دلیل فیتواستروژن های موجود در تمام انواع سویا. همچنین مشخص شده است که سویا در جذب فلز سمی کادمیوم در وگان ها و گیاهخواران نقش دارد

خطر کم خونی به دلیل کمبود آهن هِم کم خونی فقر آهن شایع ترین کمبود تغذیه ای در جهان است و هم گیاهخواران و هم گیاهخواران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به این بیماری هستند. در حالی که غذاهای گیاهی حاوی نوعی آهن هستند، آهن غیر هِم نامیده می شود و بسیار کمتر جذب بدن می شود. کم خونی فقر آهن می تواند منجر به علائم جدی از جمله خستگی شود و زنان در سنین باروری باید بدانند که چگونه یک رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری می تواند به سرعت منجر به کم خونی شود.

پست مرتبط من در مورد نحوه تغذیه برای حمایت از چرخه قاعدگی را ببینید. در حالی که مکمل های آهن را می توان برای کمک به معکوس کردن یا جلوگیری از کم خونی مصرف کرد، اکثر زنان از مصرف مکمل های آهن به دلیل عوارض جانبی بالقوه منفی از جمله یبوست بیزارند. همچنین مصرف مکمل های آهن کافی برای غلبه بر کم خونی، به خصوص بدون خوردن منابع حیوانی آهن، می تواند دشوار باشد..

بدون منبع غذایی اسیدهای چرب امگا 3 از ماهی یا روغن ماهی و افزایش مصرف اسیدهای چرب امگا 6 از غذاهایی مانند آجیل، گیاهخواران ممکن است در معرض خطر ابتلا به افسردگی باشند. منابع اسیدهای چرب امگا 3 مبتنی بر جلبک یک گزینه هستند، اما می‌توانند گران و سخت باشند. و از آنجایی که بسیاری از رژیم‌های غذایی وگان ممکن است شامل مصرف آجیل بالاتر از حد متوسط باشد، تعادل اسیدهای چرب در بدن همچنان می‌تواند از تعادل خارج شود. مشکلاتی در ارتباط با سطوح پایین امگا 3 وجود دارد و برخی کاملاً جدی هستند.

زنان باردار همچنین باید از مصرف امگا 3 خود بسیار آگاه باشند زیرا اسیدهای چرب به تغذیه رشد مغز جنین کمک می کنند. اسیدهای چرب امگا 3 را می توان از طریق آزمایش خون آزمایش کرد و در صورت شروع علائم افسردگی یا اضطراب باید تحت نظر باشد. لطفاً به محض اینکه فکر می کنید ممکن است افسرده باشید با یک متخصص مراقبت های بهداشتی تماس بگیرید، زیرا نمی خواهید علائم بدتر شوند.

از آنجایی که ویتامین B12 فقط در غذاهای حیوانی موجود است، گیاهخواران در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به کمبود این ماده مغذی حیاتی هستند. در واقع، اکثر متخصصان تغذیه موافقند که کسانی که رژیم گیاهخواری یا گیاهخواری دارند، باید مکمل ویتامین B12 با کیفیت بالا را برای جلوگیری از شرایط سلامتی غیرقابل برگشتی که می‌تواند ناشی از کمبود باشد، مصرف کنند. همچنین باید توجه داشت که بسیاری از افراد دارای یک تنوع ژنتیکی به نام MTHFR هستند که می تواند بر نحوه جذب ویتامین های B تأثیر بگذارد. در این مورد، حتی برخی مکمل های ویتامین B ممکن است برای جلوگیری از کمبود کافی نباشد.

مانند ویتامین B12، رژیم‌های گیاه‌خواری و وگان نیز می‌توانند منجر به کمبود روی شوند. این نظریه وجود دارد که مشکل در این مورد این است که مصرف بیشتر غذاهای گیاهی حاوی اسید فیتیک ممکن است توانایی بدن برای جذب روی را مهار کند. به دلیل این مشکل بالقوه در جذب روی، اغلب توسط متخصصان تغذیه توصیه می شود که وگان ها و گیاهخواران باید مصرف روی خود را تا 50 درصد از مقدار توصیه شده روزانه برای اطمینان از سطوح کافی افزایش دهند. سطوح خوب روی برای تقویت سیستم ایمنی بسیار مهم است، بنابراین مهم است که مطمئن شوید منابع غذایی کافی روی مصرف می‌کنید یا مکمل روی مصرف می‌کنید. منابع گیاهی روی به اندازه منابع حیوانی در دسترس زیستی نیستند، بنابراین مطمئن شوید که به اندازه کافی از منابع غذایی یا مکمل ها دریافت می کنید. با این حال مراقب روی باشید، زیرا نمی خواهید مقدار زیادی از آن مصرف کنید.

رژیم های غذایی وگان به طور کلی پروتئین کمتری دارند و می توانند باعث نوسانات قند خون در افراد خاص شوند. همچنین خطر مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها در رژیم گیاهخواری وجود دارد، به خصوص که حبوبات اغلب به عنوان منبع پروتئین مصرف می شوند، اما کربوهیدرات بسیار بالایی دارند.

وگان ها همچنین ممکن است کالری منابع پروتئینی را با کربوهیدرات های تصفیه شده از جمله نان، کراکر و کلوچه جایگزین کنند. مصرف بیش از حد کربوهیدرات ها می تواند منجر به بیماری کبد چرب غیر الکلی، تنظیم قند خون و سایر علائم دردسرساز شود. مقالات من در مورد نحوه پیروی از یک رژیم غذایی بدون قند و نحوه انجام سم زدایی از قند را ببینید. همچنین ممکن است بخواهید این مقاله در مورد بهترین کربوهیدرات های بدون گلوتن را بررسی کنید، اگر مطمئن نیستید که کدام یک را باید بخورید.

عوارض رژیم گیاه خواریارتورکسیا نوعی اختلال خوردن است که با تثبیت بیش از حد الگوهای تغذیه سالم تعریف می شود. این می تواند منجر به محدودیت بیش از حد، وسواس، و سایر اختلالات جدی در خوردن شود. حداقل یک مطالعه نشان داد که وگان ها و گیاهخواران تمایل به نشان دادن الگوهای غذایی ارتورکسیک بیشتری دارند و اکثر متخصصان اختلالات خوردن رژیم های غذایی محدود کننده مانند وگانیسم یا گیاهخواری را برای افرادی که سعی در بهبودی از یک اختلال خوردن مانند ارتورکسیا دارند توصیه نمی کنند.

در حالی که برخی از خطرات سلامتی رژیم وگان در بالا ذکر شده است، این لیست کامل نیست. خطرات دیگری در رژیم غذایی گیاهی وجود دارد، از جمله جدا شدن از دوستان و خانواده به دلیل رژیم غذایی بسیار محدود، خطر خوردن بیش از حد غذاهای پر هیستامین و ایجاد عدم تحمل هیستامین، خطر ایجاد عدم تحمل گلوتن در هنگام مصرف زیاد گلوتن. -غذاهای حاوی و سایر خطرات نکته پایانی این است که رژیم غذایی وگان برای انسان طبیعی نیست و بیشتر آنها نمی توانند به آن پایبند باشند (تا 84 درصد وگان ها و گیاهخواران در نهایت دوباره گوشت می خورند).

در حالی که می توان آن را به صورت کوتاه مدت برای کاهش وزن یا به دلایل دیگر سلامتی استفاده کرد، ممکن است در دراز مدت منجر به کمبودهای تغذیه ای قابل توجه و همچنین خطرات دیگری از جمله اختلالات خوردن و انزوا شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که یک گیاهخوار مکمل مصرف نکند و توسط یک متخصص مراقبت های بهداشتی با آزمایش خون منظم تحت نظارت دقیق قرار نگیرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.