آموزش

عوارض رژیم کتو

به نظر می رسد این روزها همه از رژیم کتو تمجید می کنند. اما اگر این رژیم را در نظر می گیرید، احتمالاً می خواهید قبل از اینکه تصمیم بگیرید که آیا برای شما مناسب است، در مورد عوارض جانبی آن بدانید. رژیم کتو مستلزم رعایت یک رژیم غذایی کاهش وزن بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است تا بدن شما را در حالت متابولیک به نام کتوز قرار دهد. این باعث می شود بدن شما در سوزاندن چربی کارآمدتر باشد.

در هفته های اخیر، رژیم کتو در اخبار بوده است، زیرا برخی از کارشناسان می گویند که می تواند باعث تغییر در میل جنسی شود. دکتر نانسی پی رهنما، پزشک چاقی و داخلی مستقر در این کشور خاطرنشان کرد: رژیم کتوژنیک قطعاً می تواند منجر به کاهش میل جنسی در هنگام شروع رژیم شود، زیرا رژیم گیرنده علائم ترک کربوهیدرات و احتمالاً آنفولانزای کتو را تجربه می کند. کالیفرنیا. او گفت: «هنگامی که علائم ترک و آنفولانزا از بین رفت و رژیم گیرنده با سبک زندگی کم کربوهیدرات سازگار شد، به احتمال زیاد میل جنسی دوباره تنظیم می شود و به طور بالقوه در نتیجه کاهش وزن از رژیم غذایی بهتر از قبل خواهد شد.

 

عوارض رژیم کتودر حالی که هشدار میل جنسی در رسانه ها شهرت زیادی پیدا کرد، تحقیقات واقعی که این عارضه جانبی را تایید می کند به سختی بدست می آمد. استفانی مک کرچر، متخصص تغذیه و توسعه دهنده دستور العمل در The Grateful Grazer، می گوید: «به طور کلی، تحقیقات کتوژنیک محدود است. ما به مطالعات بیشتری نیاز داریم تا به طور کامل تمام اثرات نامطلوب بالقوه این رژیم را درک کنیم. او خاطرنشان کرد که این رژیم در ابتدا برای یک هدف پزشکی برای کمک به افراد مبتلا به صرع ایجاد شد. با این حال، برخی از عوارض جانبی وجود دارد که به خوبی شناخته شده است و هر فرد مشتاق رژیم کتو می تواند برای آن آماده شود.

اکثر مردم از قبل در مورد آنفولانزای کتو می‌دانند، که ممکن است با شروع رژیم غذایی اتفاق بیفتد. این نتیجه سازگاری بدن با حالت کم کربوهیدرات است. کاهش مصرف کربوهیدرات بدن را وادار می کند که به جای گلوکز، کتون ها را برای انرژی بسوزاند. هنگامی که بدن در حالت کتوز قرار می گیرد – به جای گلوکز چربی می سوزاند – رژیم کتو کار می کند. اما ممکن است در ابتدا احساس خوبی نداشته باشید، از این رو اصطلاح آنفولانزای کتو به آن گفته می شود. علائم آنفولانزای کتو می تواند شامل همه چیز از سردرد، ضعف و تحریک پذیری گرفته تا یبوست، حالت تهوع و استفراغ باشد. رهنما توضیح داد: با شروع رژیم کتو، بدن از استفاده از شکر به عنوان منبع انرژی به استفاده از چربی ذخیره شده در بدن تغییر می کند.

کاهش وزن(1)

در فرآیند تجزیه چربی، بدن کتون هایی تولید می کند که سپس توسط بدن از طریق تکرر و افزایش ادرار دفع می شود. این ممکن است منجر به کم آبی بدن و علائم مشابه آنفولانزا، مانند خستگی، سرگیجه، تحریک پذیری، حالت تهوع و درد عضلانی شود. با این تکرر ادرار، از دست دادن اجتناب ناپذیر الکترولیت ها نیز وجود دارد که می تواند این علائم را تشدید کند. علاوه بر این، از آنجایی که کربوهیدرات ها منبع انرژی و تحریک هستند، حذف این منبع انرژی منجر به افزایش میل به قند، مه مغزی، [و] مشکل در تمرکز می شود، مانند سایر علائم ترک.

آسیب کلیه و قلب از آنجایی که بدن ممکن است در کنار افزایش ادرار، الکترولیت ها و مایعات کمی داشته باشد، که می تواند منجر به از دست دادن الکترولیت هایی مانند سدیم، منیزیم و پتاسیم شود. این می تواند افراد را مستعد آسیب حاد کلیه کند. او گفت: “کم آبی جدی است و ممکن است منجر به سبکی سر، آسیب کلیه یا سنگ کلیه شود.” رهنما افزود: این ممکن است رژیم گیرنده را در معرض خطر آریتمی قلبی قرار دهد، زیرا الکترولیت ها برای ضربان طبیعی قلب ضروری هستند.

عوارض رژیم کتووی افزود: کمبود الکترولیت جدی است و ممکن است منجر به ضربان قلب نامنظم شود که می تواند کشنده باشد. الگوهای رژیم غذایی یویو رژیم کتو همچنین می تواند به رژیم غذایی یویو منجر شود، زیرا افراد در ماندن دائمی در رژیم غذایی محدود مشکل دارند. که می تواند اثرات منفی دیگری بر بدن داشته باشد. مطالعات بلندمدت کمی در مورد رژیم کتو وجود دارد، که ممکن است به این دلیل باشد که پیروی از آن دشوار است، بنابراین افراد برای مدت طولانی از آن استفاده نمی‌کنند. شارون پالمر، متخصص تغذیه از کالیفرنیا، اضافه کرد: «اگر تلاش برای رفتن به کتو باعث یویو می‌شود و رژیم‌های غذایی را ترک می‌کند و رژیم‌های غذایی را ادامه می‌دهد، این تأثیرات مرتبط با نوسانات وزن و افزایش خطر مرگ و میر دارد.» تاثیرات دیگر سایر عوارض جانبی می تواند شامل بوی بد دهان، خستگی، یبوست، چرخه های قاعدگی نامنظم، کاهش تراکم استخوان و مشکلات خواب باشد. سپس اثرات دیگری نیز وجود دارد که به خوبی مورد مطالعه قرار نگرفته‌اند، بیشتر به این دلیل که پیگیری طولانی‌مدت رژیم‌های غذایی برای پی بردن به اثرات ماندگار برنامه غذایی دشوار است.

پالمر گفت: «ما به طور قطعی از تأثیرات روی کلسترول خون اطلاعی نداریم، برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افزایش می‌یابد، برخی دیگر کاهش می‌یابد، اما در درازمدت به دلیل عدم تحقیق نمی‌دانیم.»

نگرانی های تغذیه ای او توضیح داد: «در میان متخصصان سلامت این ترس وجود دارد که مصرف چنین چربی‌های ناسالم تأثیر منفی طولانی‌مدتی داشته باشد. کاهش وزن اغلب می تواند داده ها را در کوتاه مدت گیج کند. این به این دلیل است که وقتی افراد دارای اضافه وزن، صرف نظر از اینکه چگونه این کار را انجام می دهند، وزن کم می کنند، اغلب چربی خون و سطح گلوکز خون بهتری دارند. رژیم کتو همچنین دارای میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات خاصی است که عموماً سالم هستند.

بدون این غذاها، افرادی که رژیم دارند می توانند فیبر، ویتامین ها، مواد معدنی خاص و مواد شیمیایی گیاهی را که فقط در این غذاها وجود دارند، از دست بدهند. این تأثیرات قابل توجهی بر سلامت انسان در درازمدت دارد، مانند تحلیل استخوان و افزایش خطر بیماری های مزمن. پالمر می‌گوید: «صدها مطالعه نشان می‌دهند که رژیم‌های غذایی غنی از غذاهای گیاهی کامل با سطوح پایین‌تر بیماری‌هایی مانند پوکی استخوان، بیماری آلزایمر، بیماری‌های قلبی، سرطان و دیابت نوع 2 مرتبط هستند.» بنابراین، آیا مردم می‌خواهند سلامت طولانی‌مدت خود را به خطر بیاندازند تا سریع‌تر وزن کم کنند؟

آیا رژیم کتو برای همه است؟

عوارض رژیم کتو رهنما خاطرنشان کرد: همه بیماران کاندیدای مناسبی برای رژیم کتو نیستند، به ویژه بیمارانی که دارای بیماری های مزمن مانند فشار خون بالا، دیابت یا سایر بیماری هایی هستند که ممکن است نتیجه رژیم قبلی باشد. او همچنین خاطرنشان کرد که این رژیم می‌تواند منجر به تغییرات بزرگی در متابولیک و سایر سیستم‌های بدن بسیاری از افراد شود، به‌طوری که پیروی از رژیم غذایی ممکن است حتی اثربخشی داروی فرد را تغییر دهد. به دلیل محدودیت رژیم غذایی، بیماران هنگام شروع رژیم کتو باید توسط یک پزشک مورد ارزیابی و نظارت قرار گیرند. آنها ممکن است نیاز داشته باشند مکمل های الکترولیت را شروع کنند یا دوزهای دارویی روزانه خود را تغییر دهند.

صحبت با پزشک قبل از شروع یک ایده هوشمندانه است.

رژیم کتو را تایید کردید؟

قبل از شروع باید مصرف آب خود را افزایش دهید. برخی از بیماران ممکن است نیاز به مکمل سدیم داشته باشند، تا زمانی که مشکل فشار خون نداشته باشند. برخی حتی ممکن است نیاز به مکمل پتاسیم تجویزی داشته باشند.» رهنما گفت که تمام بیماران رژیم کتو را با مکمل منیزیم شروع می کند، زیرا این الکترولیت است که می تواند با خطر کم مصرف بیش از حد مصرف شود. او همچنین گفت که افرادی که رژیم کتو دارند در صورت ادامه مشکلات هیدراتاسیون ممکن است مجبور به افزایش مصرف کربوهیدرات خود شوند. رهنما گفت: «کتو یک رژیم غذایی طولانی مدت عالی نیست، زیرا یک رژیم غذایی متعادل نیست.

رژیم غذایی بدون میوه و سبزیجات منجر به کمبود درازمدت ریز مغذی‌ها می‌شود که می‌تواند عواقب دیگری داشته باشد. رژیم کتو را می توان برای کاهش چربی کوتاه مدت استفاده کرد تا زمانی که بیمار تحت نظارت پزشکی باشد. رهنما گفت، اما این یک راه حل دائمی کاهش وزن یا حفظ وزن نیست. وی افزود: «رژیم کتو یک روش بسیار موفق برای کاهش وزن سریع است، تا زمانی که با خیال راحت انجام شود، شما نمی خواهید مشکلات بزرگتری برای حل مشکل کوچکتر ایجاد کنید.

اصول کتو رژیم کتوژنیک یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات و پرچرب است که شباهت های زیادی با رژیم های اتکینز و کم کربوهیدرات دارد. این شامل کاهش شدید مصرف کربوهیدرات و جایگزینی آن با چربی است. این کاهش کربوهیدرات بدن شما را در یک حالت متابولیک به نام کتوز قرار می دهد. وقتی این اتفاق می افتد، بدن شما در سوزاندن چربی برای انرژی بسیار کارآمد می شود. همچنین چربی را به کتون در کبد تبدیل می کند که می تواند انرژی مغز را تامین کند (منبع مورد اعتماد). رژیم های کتوژنیک می توانند باعث کاهش قابل توجه قند خون و سطح انسولین شوند. این، همراه با افزایش کتون ها، فوایدی برای سلامتی دارد

انواع مختلف رژیم های کتوژنیک

چندین نسخه از رژیم کتوژنیک وجود دارد، از جمله:

رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD)

این یک رژیم غذایی بسیار کم کربوهیدرات، پروتئین متوسط ​​و چربی بالا است. به طور معمول حاوی 70٪ چربی، 20٪ پروتئین و تنها 10٪ کربوهیدرات است (منبع مورد اعتماد 9).

رژیم کتوژنیک چرخه‌ای (CKD)

عوارض رژیم کتو این رژیم شامل دوره‌هایی از مصرف کربوهیدرات بیشتر است، مانند 5 روز کتوژنیک و به دنبال آن 2 روز پر کربوهیدرات.

رژیم کتوژنیک هدفمند (TKD)

این رژیم به شما امکان می دهد کربوهیدرات ها را در حین تمرین اضافه کنید. رژیم کتوژنیک با پروتئین بالا: این رژیم غذایی مشابه رژیم کتوژنیک استاندارد است، اما حاوی پروتئین بیشتری است.

این نسبت اغلب 60٪ چربی، 35٪ پروتئین و 5٪ کربوهیدرات است. با این حال، تنها رژیم های کتوژنیک استاندارد و با پروتئین بالا به طور گسترده مورد مطالعه قرار گرفته اند. رژیم های کتوژنیک چرخه ای یا هدفمند روش های پیشرفته تری هستند و عمدتاً توسط بدنسازان یا ورزشکاران استفاده می شود. اطلاعات این مقاله بیشتر در مورد رژیم کتوژنیک استاندارد (SKD) کاربرد دارد، اگرچه بسیاری از اصول مشابه در مورد سایر نسخه ها نیز صدق می کند.

کتوز چیست؟

کتوز یک حالت متابولیک است که در آن بدن شما به جای کربوهیدرات از چربی برای سوخت استفاده می کند. زمانی اتفاق می‌افتد که مصرف کربوهیدرات‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهید و عرضه گلوکز (قند) بدن را که منبع اصلی انرژی برای سلول‌ها است، محدود می‌کنید. پیروی از رژیم کتوژنیک موثرترین راه برای ورود به کتوز است. به طور کلی، این شامل محدود کردن مصرف کربوهیدرات به حدود 20 تا 50 گرم در روز و پر کردن چربی ها مانند گوشت، ماهی، تخم مرغ، آجیل و روغن های سالم است.

همچنین مهم است که مصرف پروتئین خود را تعدیل کنید. این به این دلیل است که پروتئین در صورت مصرف زیاد می تواند به گلوکز تبدیل شود، که ممکن است انتقال شما به کتوز را کند کند. تمرین روزه داری متناوب همچنین می تواند به شما کمک کند سریعتر وارد کتوز شوید. انواع مختلفی از روزه داری متناوب وجود دارد، اما رایج ترین روش شامل محدود کردن مصرف غذا به حدود 8 ساعت در روز و ناشتا بودن برای 16 ساعت باقی مانده است. آزمایش‌های خون، ادرار و تنفس در دسترس هستند، که می‌توانند با اندازه‌گیری میزان کتون‌های تولید شده توسط بدن، تعیین کنند که آیا وارد کتوز شده‌اید یا خیر. برخی علائم نیز ممکن است نشان دهند که وارد کتوز شده اید، از جمله افزایش تشنگی، خشکی دهان، تکرر ادرار و کاهش گرسنگی یا اشتها.

عوارض جانبی و نحوه به حداقل رساندن آنها اگرچه رژیم کتوژنیک معمولاً برای اکثر افراد سالم بی خطر است، اما ممکن است برخی از عوارض جانبی اولیه در هنگام سازگاری بدن شما وجود داشته باشد. برخی شواهد حکایتی از این اثرات وجود دارد که اغلب به عنوان آنفولانزای کتو شناخته می شود (منبع مورد اعتماد 38). بر اساس گزارش های برخی از برنامه غذایی، معمولاً ظرف چند روز تمام می شود. علائم گزارش شده آنفولانزای کتو شامل اسهال، یبوست و استفراغ است (منبع مورد اعتماد 39).

سایر علائم کمتر رایج عبارتند از:

عوارض رژیم کتو

انرژی و عملکرد ذهنی ضعیف افزایش گرسنگی مسائل خواب حالت تهوع ناراحتی گوارشی کاهش عملکرد ورزشی برای به حداقل رساندن این میزان، می توانید یک رژیم غذایی معمولی کم کربوهیدرات را برای چند هفته اول امتحان کنید. این ممکن است به بدن شما بیاموزد که قبل از حذف کامل کربوهیدرات ها، چربی بیشتری بسوزاند. رژیم کتوژنیک همچنین می تواند تعادل آب و مواد معدنی بدن شما را تغییر دهد، بنابراین افزودن نمک اضافی به وعده های غذایی یا مصرف مکمل های معدنی ممکن است کمک کننده باشد. در مورد نیازهای غذایی خود با پزشک خود صحبت کنید. حداقل در ابتدا، مهم است که تا زمانی که سیر شوید غذا بخورید و از محدود کردن بیش از حد کالری خودداری کنید. معمولاً رژیم کتوژنیک بدون محدودیت عمدی کالری باعث کاهش وزن می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.