آموزش

عوارض رژیم سیب زمینی

عوارض رژیم سیب زمینی

 رژیم  سیب زمینی رژیمی است که در آن مصرف کنندگان برای مدت زمان معینی فقط سیب زمینی می خورند. برخی ممکن است آن را برای 3-5 روز انجام دهند در حالی که برخی دیگر ترجیح می دهند مدت طولانی تری در رژیم بمانند. فرد مجاز به مصرف چاشنی، سرخ کردن یا فرآوری سیب زمینی نیست. چندین نفر بر اساس این برنامه وزن کم کرده اند. بنابراین، نتایج را ارائه می دهد. با این حال، این افراد ممکن است مستعد عوارض جانبی رژیم سیب زمینی باشند. بیشتر چالش های این رژیم از ارزش غذایی غذا ناشی می شود. علاوه بر این، پایداری رژیم غذایی مورد تردید است. شما همچنین باید اثرات روانی این برنامه بر بدن شما را در نظر بگیرید. برخی از عوارض جانبی آنقدر مضر هستند که مستلزم بازنگری در برنامه غذایی هستند.

عوارض رژیم سیب زمینیعوارض جانبی رژیم پنهان سیب زمینی

متابولیسم شما را کند می کند

یکی از چالش‌های کلیدی رژیم‌های غذایی محدود، کاهش متابولیسم است.

در رژیم سیب زمینی، شما کالری کمتری نسبت به قبل می خورید. شما فقط مجاز به مصرف حداکثر 5 پوند سیب زمینی در روز هستید. این بدان معنی است که بدن شما یاد می گیرد که با کاهش میزان متابولیسم خود با کالری کمتر زنده بماند.

هنگامی که رژیم را ترک می کنید، میزان متابولیسم پایین ممکن است ادامه یابد. این احتمال وجود دارد که اگر بیشتر از میزان متابولیسم کاهش یافته خود غذا بخورید، وزن اضافه خواهید کرد.

در این مطالعه نشان داده شد که اکثر افراد به دلیل مخالفت فعال بدن با رژیم گرفتن وزن دوباره به دست می آورند. این کار را با تغییر هورمون لپتین، که گرسنگی را کنترل می کند، انجام می دهد. علاوه بر این، تغییرات متابولیکی ایجاد می کند که انرژی را از طریق ذخیره چربی حفظ می کند.

باعث از دست دادن عضلات می شود یکی از عوارض جانبی نگران کننده رژیم سیب زمینی از دست دادن توده عضلانی است. بیشتر رژیم‌های کرش باعث از دست دادن عضله می‌شوند که متابولیسم شما را کند می‌کند. هر چه توده عضلانی کمتری داشته باشید، کالری کمتری می سوزانید. در صورت از دست دادن عضله، می توانید مقاومت به انسولین را نیز افزایش دهید، تحرک و قدرت محدود و سطح انرژی پایینی داشته باشید. در این مطالعه نشان داده شد که افرادی که به سرعت وزن کم کردند (به مدت 5 هفته 500 کالری دریافت کردند) حجم زیادی از حجم عضلانی خود را از دست دادند (18٪ از وزن خود را از دست دادند).

در مقابل، کسانی که به آهستگی وزن خود را کاهش دادند (به مدت 12 هفته 1250 کالری دریافت کردند) توده عضلانی کمتری از دست دادند (7٪ از وزنی که از دست داده بودند). با انجام این تمرینات 15 دقیقه ای در خانه می توانید از کاهش وزن و کاهش وزن سریع جلوگیری کنید.

عوارض رژیم سیب زمینی 3. ممکن است دچار کمبود پروتئین شوید رژیم غذایی سیب زمینی به شدت فاقد پروتئین است که برای کاهش وزن و سلامتی ضروری است.

اگر به مدت طولانی سیب زمینی را به تنهایی مصرف کنید، ممکن است دچار کمبود پروتئین شوید. این حالت شدید باعث سوءتغذیه، تجمع مایعات و نفخ شکم در بیماران کواشیورکور می شود. حتی اگر برای مدت طولانی در رژیم غذایی نمانید، ممکن است تحلیل عضلانی و کندی بهبود زخم را تجربه کنید. پروتئین ها بیشتر ساختارها و سلول های بدن را تشکیل می دهند. بنابراین، کاهش آن می تواند به طور قابل توجهی مواد تشکیل دهنده بدن شما را به خطر بیندازد.

4. ایمنی شما را به خطر می اندازد بدن شما به اسیدهای چرب ضروری (اسیدهای چرب که می خورد اما نمی تواند سنتز کند) نیاز دارد. بیشتر از ماهی، روغن زیتون، روغن سویا، دانه های چیا و آجیل تهیه می شود.

یکی از مهمترین عوارض رژیم غذایی سیب زمینی کمبود این مواد مغذی حیاتی است. اگر به تنهایی سیب زمینی بخورید، احتمالاً عواقب کمبود آن را تجربه خواهید کرد. داشتن یک عملکرد ایمنی به خطر افتاده یکی از نتایج است. سایر موارد شامل خشکی پوست، ناهنجاری های کبد و کلیه و افسردگی است.

5. ممکن است باعث مشکلات چشم و استخوان شود سیب زمینی چندین ماده مغذی حیاتی ندارد. تغذیه از آنها به تنهایی می تواند باعث کمبود ویتامین های محلول در چربی مانند A، B، E و K شود. همچنین مقدار کمی کلسیم در بدن شما وجود دارد. اگر ویتامین A ندارید، ممکن است تاری دید یا مشکلات بینایی داشته باشید. ویتامین E به آنتی اکسیدان ها کمک می کند در حالی که کمبود ویتامین K منجر به خونریزی می شود. سیب زمینی همچنین فاقد کلسیم است که در تشکیل استخوان بسیار مهم است. در نتیجه، ممکن است خطر بیشتری برای شکستگی و بیماری های مرتبط با استخوان داشته باشید.

عوارض رژیم سیب زمینیپیگیری سخت است و منجر به فرسایش می شود هیچ چیز یکنواخت تر از خوردن مکرر یک غذا نیست. انسان از غذا لذت می برد، بنابراین وقتی فقط یک نوع غذا می خورید، احتمالاً حوصله تان سر می رود. بی حوصلگی اغلب منجر به ناامیدی می شود و ممکن است باعث شود رژیم را کنار بگذارید. بدتر این است که حتی روش پخت سیب زمینی نیز محدود است. شما نمی توانید آنها را طعم دار یا سرخ کنید. پختن و بخارپز کردن روش‌های ملایم آشپزی هستند که لذت بخشی از زندگی روزمره را از بین می‌برند.

7. منجر به گرسنگی مداوم می شود رژیم های غذایی افراطی که تنها از یک نوع غذا در مقادیر کم حمایت می کنند باعث گرسنگی زیادی می شوند. در این مطالعه نشان داده شد که افراد زمانی به برنامه غذایی پایبند بودند که این برنامه دارای سطوح بالایی از سیری بود. و اگر دائما گرسنه بودند از واگن می افتند. یکی از عوارض جانبی رژیم سیب زمینی عدم رعایت رژیم غذایی به دلیل سیری کم است. اگر فقط 2 تا 5 پوند سیب زمینی بخورید، احتمالاً احساس گرسنگی می کنید.

این بدان معناست که شما احساس محرومیت خواهید کرد و میل به غذای بیشتر (معمولاً نه سیب زمینی) خواهید داشت. برخی از افراد پس از تسلیم شدن به خواسته های خود پرخوری می کنند.

8. می تواند باعث یبوست یا نفخ شود اگر سیب زمینی را بدون پوست بخورید، نشاسته زیادی در بدن و فیبر کمی خواهید داشت. نتیجه آن یبوست خواهد بود. از سوی دیگر، اگر سیب زمینی را با پوست بخورید، فیبر کافی دریافت خواهید کرد. با این حال، بسیاری از افرادی که رژیم دارند، نفخ ناشی از خوردن پوست را تجربه کرده اند. در هر صورت، شما باید با مشکلات گوارشی دست و پنجه نرم کنید.

9. سطح انرژی پایین بی حالی و خستگی از عوارض جانبی رایج رژیم سیب زمینی هستند. از آنجایی که رژیم غذایی خود را به شدت محدود خواهید کرد، انرژی کافی برای عملکرد عادی نخواهید داشت. به همین دلیل است که طرفداران رژیم غذایی طرفداران را از ورزش منصرف می کنند. به احتمال زیاد، انرژی لازم برای ورزش کردن را نخواهید داشت. همچنین، این احتمال وجود دارد که در طول روز احساس تنبلی کنید.

10. ممکن است دچار کم خونی شوید مردان ممکن است با این مشکل مشکلی نداشته باشند. با این حال، زنانی که عادت ماهانه دارند ممکن است در رژیم غذایی سیب زمینی مستعد ابتلا به کم خونی شوند. سیب زمینی آهن ندارد، اما این یک ماده مغذی حیاتی در خون سازی است. هنگامی که برای مدت نسبتاً طولانی، مانند 1 ماه یا بیشتر، در رژیم بمانید، ممکن است مستعد کم خونی شوید.

11. خلق و خو و تحریک پذیری یک رژیم غذایی بسیار محدود مانند این رژیم فاقد مواد مغذی حیاتی است. کمبود اسید فولیک و آهن شما را در برابر نوسانات خلقی و عملکرد شناختی ضعیف آسیب پذیر می کند. گاهی اوقات، این می تواند به افسردگی تبدیل شود. همچنین گرسنگی مداوم باعث تغییر ماده شیمیایی سروتونین می شود که خواب و اشتها را تنظیم می کند. خوردن کالری بسیار کم باعث افزایش کورتیزول می شود که هورمونی است که استرس را افزایش می دهد. برای جلوگیری از تحریک پذیری و تغییرات خلقی، به رژیمی نیاز دارید که به شما امکان می دهد برای تمام نیازهای روزانه خود مقادیر کافی کالری مصرف کنید.

عوارض رژیم سیب زمینی12. قند خون اگر با قند خون خود مشکل دارید یا دیابت دارید، رژیم غذایی فقط سیب زمینی ایده خوبی نخواهد بود. برخلاف سیب زمینی شیرین، سیب زمینی سفید دارای شاخص گلیسمی بالایی است. این بدان معناست که وقتی آنها را مصرف می کنید، سطح قند خون خود را افزایش می دهید و ممکن است مقاومت به انسولین ایجاد کنید.

رژیم کاهش وزن، مواد مغذی و تنوع را محدود می کند. رژیم های غذایی بسیار محدود اغلب منجر به پرخوری، بد خلقی، بی حالی، متابولیسم کند و گرسنگی می شود. علاوه بر این، رژیم های غذایی با یک نوع غذا باعث کمبودهای تغذیه ای مانند کم خونی و ایمنی پایین می شود. و اگر تنوعی در وعده های غذایی خود ندارید، احتمالاً احساس بی حوصلگی و پرخوری خواهید کرد. در حالی که رژیم سیب زمینی ممکن است فواید کوتاه مدت داشته باشد، اما عوارض جانبی آن بسیار ناگوار است. بنابراین، روشی پایدار برای کاهش وزن نیست. بهتر است برای کاهش وزن سریع، یک رژیم غذایی سالم را با تمرینات کوتاه مدت چربی سوز ترکیب کنید.

کاهش وزن(1)

سیب‌زمینی به دلایل مختلف می‌تواند بخش بزرگی از یک رژیم غذایی مغذی باشد. آنها حاوی فیبر هستند که به سیری و سیری ما کمک می‌کند. آنها همچنین حاوی ویتامین C هستند که مهم است زیرا انسان قادر به تولید آن نیست و باید آن را از غذاها دریافت کند. ویتامین C به سنتز کلاژن کمک می کند و به عنوان یک آنتی اکسیدان برای حفظ سلامت سلول های ما با محافظت در برابر آسیب اکسیداتیو عمل می کند. علاوه بر این، سیب زمینی حاوی پتاسیم است که برای مواردی مانند انقباض عضلات و تعادل مایعات مهم است.

یک سیب زمینی متوسط با پوست دارای 4 گرم فیبر است که نه تنها با کاهش سرعت هضم احساس سیری می کند، بلکه به حرکت بدن کمک می کند و در نتیجه از یبوست جلوگیری می کند. با این حال، از آنجایی که سیب زمینی سرشار از نشاسته (و در نتیجه کربوهیدرات) است، زمانی که به مقدار زیاد خورده شود می تواند باعث ایجاد گاز شود.

دوز مناسب سیب زمینی به عوامل مختلفی مانند سن مصرف کننده، سلامتی و چندین شرایط دیگر بستگی دارد. در حال حاضر اطلاعات علمی کافی برای تعیین محدوده مناسب دوز برای سیب زمینی وجود ندارد. به خاطر داشته باشید که محصولات طبیعی همیشه لزوماً بی خطر نیستند و دوز آن می تواند مهم باشد. حتماً دستورالعمل های مربوطه روی برچسب محصول را دنبال کنید و قبل از استفاده با داروساز یا پزشک یا سایر متخصصان مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.