آموزش

عوارض رژیم حذف ناهار

عوارض رژیم حذف ناهار

 

عدم تحمل و حساسیت های غذایی بسیار رایج است. در واقع، تخمین زده می شود که بین 2 تا 20 درصد از مردم در سراسر جهان ممکن است از عدم تحمل غذایی رنج ببرند. رژیم های غذایی حذف استاندارد طلایی برای شناسایی عدم تحمل غذایی، حساسیت ها و آلرژی ها از طریق رژیم غذایی است. آنها غذاهای خاصی را که باعث علائم ناراحت کننده می شوند حذف می کنند و در زمان بعدی و در حین آزمایش علائم، آنها را دوباره وارد می کنند. متخصصان آلرژی و متخصصان تغذیه برای چندین دهه از رژیم‌های کاهش وزن حذفی استفاده می‌کنند تا به مردم کمک کنند غذاهایی را که به خوبی تحمل نمی‌شوند کنار بگذارند.

عوارض رژیم حذف ناهار رژیم غذایی حذفی چیست؟

یک رژیم غذایی حذفی شامل حذف غذاهایی از رژیم غذایی شماست که گمان می کنید بدن شما نمی تواند آن ها را به خوبی تحمل کند. غذاها بعداً یک به یک دوباره معرفی می شوند، در حالی که شما به دنبال علائمی هستید که واکنش نشان می دهند. این تنها 5 تا 6 هفته طول می کشد و برای کمک به افرادی که دارای روده حساس، عدم تحمل غذایی یا آلرژی غذایی هستند، استفاده می شود تا تشخیص دهند کدام غذاها در علائم آنها نقش دارند. به این ترتیب، یک رژیم غذایی حذف ممکن است علائمی مانند نفخ، گاز، اسهال، یبوست و حالت تهوع را کاهش دهد.

هنگامی که با موفقیت غذایی را شناسایی کردید که بدن شما نمی تواند آن را به خوبی تحمل کند، می توانید آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید تا از علائم ناراحت کننده در آینده جلوگیری کنید. انواع مختلفی از رژیم های غذایی حذفی وجود دارد که همگی شامل خوردن یا حذف انواع خاصی از غذاها می شود. با این حال، اگر به یک آلرژی غذایی شناخته شده یا مشکوک دارید، باید رژیم غذایی حذفی را فقط زیر نظر یک متخصص پزشکی امتحان کنید.

معرفی مجدد یک آلرژن غذایی ممکن است باعث ایجاد شرایط خطرناکی به نام آنافیلاکسی شود اگر مشکوک به آلرژی غذایی هستید، قبل از شروع رژیم غذایی حذفی، با پزشک خود مشورت کنید. علائم آلرژی شامل بثورات، کهیر، تورم و مشکل در تنفس است

یک رژیم غذایی حذفی به دو مرحله تقسیم می شود

حذف و معرفی مجدد. مرحله حذف مرحله حذف شامل حذف غذاهایی است که مشکوک به ایجاد علائم شما هستند برای مدت کوتاهی، معمولاً 2 تا 3 هفته. غذاهایی را که فکر می کنید بدن شما نمی تواند تحمل کند و همچنین غذاهایی که به دلیل ایجاد علائم ناراحت کننده بدنام هستند را حذف کنید. برخی از این غذاها عبارتند از آجیل، ذرت، سویا، لبنیات، مرکبات، سبزیجات شب بو، گندم، غذاهای حاوی گلوتن، گوشت خوک، تخم مرغ و غذاهای دریایی . در طول این مرحله، می توانید تشخیص دهید که آیا علائم شما ناشی از غذا است یا چیز دیگری. اگر پس از حذف غذاها به مدت 2 تا 3 هفته علائم شما همچنان باقی ماند، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. فاز معرفی مجدد مرحله بعدی مرحله معرفی مجدد است که در آن به آرامی غذاهای حذف شده را به رژیم غذایی خود باز می گردانید. هر گروه غذایی باید به صورت جداگانه، طی 2 تا 3 روز، در حالی که به دنبال علائم است، معرفی شود.

چگونه از افزایش وزن در بارداری جلوگیری کنیم؟

برخی از علائمی که باید مراقب آنها بود عبارتند از

بثورات و تغییرات پوستی درد مفاصل سردرد یا میگرن خستگی مشکل در خوابیدن تغییرات در تنفس نفخ درد یا گرفتگی معده تغییر در عادات روده اگر در طول دوره ای که مجدداً یک گروه غذایی را معرفی می کنید هیچ علامتی نداشتید، می توانید فرض کنید که غذا خوردن خوب است و به گروه غذایی بعدی بروید. با این حال، اگر علائم منفی مانند موارد ذکر شده در بالا را تجربه کردید، پس با موفقیت یک ماده غذایی محرک را شناسایی کرده اید و باید آن را از رژیم غذایی خود حذف کنید. کل فرآیند، از جمله حذف، تقریبا 5-6 هفته طول می کشد. اگر قصد دارید بسیاری از گروه های غذایی را حذف کنید، با پزشک یا متخصص تغذیه مشورت کنید. حذف بیش از حد گروه های غذایی ممکن است باعث کمبود مواد مغذی شود.

هرچه غذاهای بیشتری را در مرحله حذف حذف کنید، احتمال بیشتری وجود دارد که متوجه شوید کدام غذاها باعث ایجاد علائم ناراحت کننده می شوند.

غذاهایی که معمولاً در مرحله حذف حذف می شوند عبارتند از

مرکبات

از مصرف مرکبات مانند پرتقال و گریپ فروت خودداری کنید.

سبزی‌های شب‌رنگ

از سبزی‌هایی مانند گوجه‌فرنگی، فلفل، بادمجان، سیب‌زمینی سفید، فلفل قرمز و پاپریکا خودداری کنید.

آجیل و دانه ها

تمام مغزها و دانه ها را حذف کنید.

حبوبات

تمام حبوبات مانند لوبیا، عدس، نخود و محصولات مبتنی بر سویا را حذف کنید.

غذاهای نشاسته ای

از گندم، جو، ذرت، غلات، چاودار، جو و نان خودداری کنید.

همچنین از سایر غذاهای حاوی گلوتن خودداری کنید

گوشت و ماهی

از مصرف گوشت های فرآوری شده، آب سرد، گوشت گاو، مرغ، گوشت خوک، تخم مرغ و صدف پرهیز کنید. لبنیات: تمام لبنیات از جمله شیر، پنیر، ماست و بستنی را حذف کنید.

چربی ها

از کره، مارگارین، روغن های هیدروژنه، سس مایونز و اسپرید خودداری کنید. نوشیدنی ها: از الکل، قهوه، چای سیاه، نوشابه و سایر منابع کافئین خودداری کنید.

ادویه ها و چاشنی ها

از سس ها، ذائقه و خردل خودداری کنید.

شکر و شیرینی ها

از شکر (سفید و قهوه ای)، عسل، شربت افرا، شربت ذرت و شربت ذرت با فروکتوز بالا، شهد آگاو، دسرها و شکلات خودداری کنید. اگر مشکوک هستید که غذاهای دیگری که در این لیست نیستند باعث ناراحتی شما می شوند، به شدت توصیه می شود آنها را نیز حذف کنید.

گرچه رژیم غذایی حذفی بسیار محدود کننده است، اما هنوز تنوع کافی برای تهیه غذاهای سالم و خوشمزه وجود دارد.

برخی از غذاهایی که می توانید بخورید عبارتند از

عوارض رژیم حذف ناهارمیوه ها

اکثر میوه ها به استثنای مرکبات.

سبزیجات

بیشتر سبزیجات، به استثنای گل شب بو. غلات: از جمله برنج و گندم سیاه.

گوشت و ماهی

از جمله بوقلمون، بره، شکار وحشی و ماهی های سردآبی مانند سالمون. جایگزین های لبنیات: از جمله شیر نارگیل و شیر برنج شیرین نشده.

چربی ها

از جمله روغن زیتون فشرده سرد، روغن بذر کتان و روغن نارگیل.

نوشیدنی ها

آب و دمنوش های گیاهی. ادویه جات ترشی جات، چاشنی ها و غیره: از جمله فلفل سیاه، گیاهان و ادویه جات تازه (به استثنای فلفل قرمز و پاپریکا) و سرکه سیب.

برای اینکه در این مرحله محدود کننده انگیزه خود را حفظ کنید، سعی کنید دستور العمل های جدیدی طراحی کنید و با گیاهان و ادویه ها آزمایش کنید تا طعم لذیذی به غذاهای خود اضافه کنید.

لاوه بر رژیم غذایی حذف سنتی که در بالا توضیح داده شد، چندین نوع دیگر از رژیم های حذفی وجود دارد.

در اینجا چند نوع مختلف رژیم غذایی حذفی وجود دارد

رژیم غذایی کم FODMAP

FODMAP ها را که کربوهیدرات هایی با زنجیره کوتاه هستند که برخی افراد نمی توانند هضم کنند، حذف می کند. رژیم حذف چند غذا: شامل خوردن ترکیبی از غذاهایی است که به طور منظم نمی خورید. یک مثال رژیم گوشت بره و گلابی است که در ایالات متحده رایج است، جایی که گوشت بره و گلابی معمولاً خورده نمی شود.

رژیم غذایی حذف غذاهای نادر

مشابه رژیم غذایی چند غذا، اما شما فقط می توانید غذاهایی را بخورید که به ندرت می خورید، زیرا کمتر احتمال دارد علائم شما را تحریک کنند. غذاهای رایج در رژیم غذایی کمیاب عبارتند از سیب زمینی، گندم سیاه و میوه ستاره ای. رژیم حذف ناشتا: شامل نوشیدن شدید آب تا پنج روز و سپس معرفی مجدد گروه های غذایی است. این نوع رژیم فقط باید با اجازه پزشک انجام شود، زیرا می تواند برای سلامتی شما خطرناک باشد.

سایر رژیم های غذایی حذفی

ین رژیم ها شامل رژیم های بدون لاکتوز، بدون قند، بدون گلوتن و گندم و غیره است

خطرات یک رژیم غذایی حذفی اگرچه رژیم های غذایی حذفی راهی عالی برای کشف اینکه کدام غذاها برای شما مشکل ایجاد می کنند، با خطراتی نیز همراه هستند. برای شروع، رژیم های حذفی باید فقط برای مدت کوتاهی یا بین چهار تا هشت هفته دنبال شوند.

پیروی از رژیم غذایی حذفی برای مدت طولانی توصیه نمی شود، زیرا می تواند باعث کمبود مواد مغذی در نتیجه حذف برخی از گروه های غذایی شود. علاوه بر این، کودکان و افراد مبتلا به آلرژی های شناخته شده یا مشکوک فقط باید تحت نظر پزشک رژیم غذایی حذف کنند. از آنجایی که رژیم های غذایی محدود کننده هستند، حذف برخی از گروه های غذایی حتی برای مدت کوتاهی می تواند رشد کودک را متوقف کند. کودکان همچنین در هنگام معرفی مجدد یک گروه غذایی بیشتر مستعد واکنش های شدید مانند آنافیلاکسی هستند. این به این دلیل است که بدن آنها پس از اجتناب از غذاها نسبت به آنها حساس می شود

ساده‌ترین توضیح این است

عوارض رژیم حذف ناهاررژیم غذایی حذفی رژیمی است که در آن غذاهای خاصی را برای مدت معینی حذف می‌کنید تا ببینید وقتی آنها را نمی‌خورید چه احساسی دارید و همچنین وقتی دوباره آنها را وارد می‌کنید چه احساسی دارید. رژیم‌های حذفی برای افرادی که مشکلات سلامتی خاصی مانند مشکلات گوارشی، آلرژی‌ها یا سایر علائم غیراختصاصی را تجربه می‌کنند بسیار مفید است که نشان می‌دهد چیزی درست نیست. اما آنها همچنین ابزار مفیدی برای کسانی هستند که می خواهند بدانند دقیقاً چگونه به غذاهای خاص واکنش نشان می دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.