آموزش

عوارض رژیم فستینگ

عوارض رژیم فستینگ

رژیم فستینگ، یک رژیم روزه‌داری متناوب است که به صورت خوردن غذای کم یا غذا نخوردن در مدت طولانی می‌باشد.

یعنی شبیه روزه‌داری که تا چند ساعت چیزی نمی‌خورد بعد گذشت آن چند ساعت، باید مقدار کمی غذا بخورد یا تا سقف پانصد کالری غذا مصرف کند. رژیم فستینگ انواع مختلفی دارد که نوع جنگجوی آن بیشتر مورد توجه واقع شده است.

رژیم فستینگ چون به خوردن غذای مشخص در اندازه‌ها و وزن‌های مختلف اشاره‌ای نمی‌کند و دردسر کم‌تری برای انتخاب نوع غذا و اندازه‌ها دارد از دیدگاه خیلی از افراد یک رژیم راحت به حساب می‌آید و طرفداران زیادی دارد.

عوارض رژیم فستینگ:

_ اگر از افرادی هستید که مشکل گوارش روده و معده دارید رژیم فستینگ باعث تشدید این بیماری می‌شود، چون مدت طولانی باید معده خالی بماند، دستگاه گوارش شما در اثر خالی بودن بیش از حد معده، فشار و درد به آن وارد می‌شود و در نتیجه برای کسانی که از مشکلات معده و دستگاه گوارش رنج می‌برند، رژیم فستینگ چیز خوبی نیست.

عوارض رژیم فستینگ

_ رژیم فستینگ باعث کاهش شدید چربی خوب و مفید بدن می‌شود، هر انسانی برای سوخت و ساز به چربی‌های مفید یا کلسترول خوب نیاز دارد با  کاهش چربی مفید بدن، بیماری قلبی و عروقی و عملکرد بد بدن را به همراه خواهد داشت.

_ رژیم فستینگ برای کودکان و نوجوانانی که چاقی مفرط دارند اصلا رژیم خوبی به حساب نمی‌آید چرا که جلوی رشد و جذب ویتامین‌های آن‌ها را که در این سن بدنشان به این موارد نیاز دارد را می‌گیرد. بهتر است کودکان و نوجوانان رژیم درستی را همراه با پیاده‌روی و ورزش انجام دهند.

_ زنان باردار و یا زنانی که قصد باردار شدن دارند، نمی‌‌توانند از رژیم فستینگ استفاده کنند باعث ضعف ناگهانی در بدن آن‌ها، کاهش قند خون و فشار به بدن و جنین می‌شود، چرا که جنین هر لحظه نیاز به تغذیه‌ی مواد مفید دارد. و زنانی که قصد باردار شدن دارند رژیم فستینگ سیستم بدنی و آماده سازی آن‌ها را برای بارداری مختل می‌کند و به هم می‌ریزد.

_ افرادی که دیابت دارند،و از دارو یا انسولین استفاده می‌کنند امکان افت فشار قند خون در آن‌ها وجود دارد، نباید از رژیم فستینگ استفاده نمایند، این رژیم باعث می‌شود که بعد از مصرف دارو و یا انسولین خود و نخوردن غذا و نرسیدن انرژی و مواد مورد نیاز به بدن، به‌طور ناگهانی قند آن‌ها کاهش یابد و دچار ضعف و بی‌حالی شدید شوند.

_ کسانی که یبوست‌های شدیدی دارند، رژیم فستینگ این بیماری را تشدید می‌کند چرا که به مدت طولانی در اثر نخوردن غذا و مخصوصا فیبر‌ها، روده محرکی برای تحریک و فعالیت ندارد در نتیجه عوارض یبوست را بیشتر می‌نماید.

_ رژیم فستینگ  به دلیل کاهش ناگهانی فشار خون و قند خون در اوایل و در بعضی از افراد در مدت طولانی‌تری سردرد‌های مکرر به وجود می‌آورد.

_ رژیم فستینگ برای بعضی از افراد سرگیجه‌هایی را به دلیل کمبود آب و یا کاهش فشارخون و قند خون به همراه دارد.

_ تمرکزتان را نسبت به روز‌های قبل از دست می‌دهید، رژیم فستینگ فشاری که به بدن می‌آورد و احساس ضعف و گرسنگی که با خود دارد باعث کاهش کارکرد مغز می‌شود.

_ افرادی که بیماری‌های مزمن قلبی عروقی، کلیوی که با نخوردن آب اثرات بدی به همراه خواهد داشت، و افرادی که بیماری کبدی دارند رژیم فستینگ فشار ناگهانی به بدن آن‌ها وارد می‌کند که باعث تشدید بیماری آن‌ها می‌شود.

_ کسانی که دارو مصرف می‌کنند بخاطر رژیم فستینگ نباید دارو را قطع کنند و یا دارو را با معده‌ی خالی بخورند به مرور زمان باعث معده درد و ناراحتی‌های دستگاه گوارش و حتی مسمومیت‌های دارویی می‌شود.

عوارض رژیم فستینگبا توجه به عوارض موجود در رژیم فستینگ باید رژیمی درست و متناسب با ساختار و سازگار با بدنتان انجام دهید و اگر می‌خواهید رژیم فستینگ بگیرید رژیمی درست انتخاب نمایید که بتوانید با آن رژیم سازگار باشید نه آنکه به جسم خود فشار آورید تا  رژیم سنگین و افراطی را تحمل کند چرا که فشارهای متعدد به بدن باعث عوارضی جبران ‌ناپذیر خواهد شد.

اگر قصد دارید که یک رژیم خوب و متناسب بگیرید بهتر است به سایت معتبر https://ewfteam.com مراجعه کنید تا از کارشناسان و مشاوران باتجربه و آگاه به صورت آنلاین یا تلفنی و حضوری راهنمایی بگیرید، و با خواندن مطالب مفید آن یک رژیم درست و صحیح را با توجه به ساختار بدنی خود انتخاب و اجرا نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.