آموزش

کووید ۱۹ تغذیه و فعالیت بدنی

کووید ۱۹ تغذیه و فعالیت بدنی

در اواخر سال 2019 بیماری جدیدی به نام کووید 19 در چین کشف شد که زندگی همه مردم و همه کشورها را با چالش جدیدی روبه رو کرد، بیماری که مستقیما برروی ریه تاثیر می گذارد.در دوران کرونا خیلی از محدودیت ها و قرنطینه ها باعث شد اضافه وزن و چاقی در مردم رواج پیدا کند و همین چاقی باعث میشود که بدن در مقابله با عفونت ها ضعیف شود تیم تناسب اندام امین به شما در این مقاله توضیح خواهیم داد که ورزش و تغذیه سالم چه تاثیری روی کرونا خواهد گذاشت.

کووید 19 یک بیماری تنفسی، در درجه اول ناشی از عفونت SARS است که نیاز به مراقبت های ویژه دارد چون که ممکن است بسیار کشنده باشد. گروه های خاص بیماری مثل بیماری های قلبی ، دیابت، سرطان و نارسایی های مزمن و همچنین افراد مسن را بیشتر در معرض مرگ و میر قرار می دهد. عدم تحرک بدنی و رژیم غذایی نادرست منجر به از دست دادن توده بدون چربی و عملکرد عضلات میشود و این کاهش باعث عفونت میشود و عدم مصرف یک برنامه غذایی خوب تاثیر مخربی بر عملکرد سیستم ایمنی و عضلات تنفسی و قلب میگذارد که باعث میشود بیمار به سختی و با عوارض بلند مدت از این بیماری رهایی یابد. یک عامل خطرناک دیگری که در افراد مسن و افراد چاق  مشاهده شده است، اختلالات متابولیک ناشی از چاقی که با بافت آدیپوز و التهاب مرتبط است مثل فشار خون بالا، مقاومت انسولین، هایپرگلیسمی و دیابت نوع 2 که در  سندروم متابولیک تجمع یافته اند شدت کووید 19 را بدتر می کند، در افرادی که چاقی و دیابت مشاهده میشود باعث کاتابولیسم عضله میشود که این یکی از دلایلی است که زندگی بیمار کرونایی را تهدید میکند. در این شرایط کاهش سنتز پروتیینی مسیر سیگنالینگ را کمتر فعال میکند و با التهابات همراه است. افراد مبتلا به چاقی ممکن است در معرض پیامدهای زیانبار و همچنین سبک زندگی آنها در طول قرنطینه ممکن است ترکیب وزن بدن  را بدتر کند و منجر به افزایش خطر بیماری های غیرواگیر مرتبط با چاقی شود.

کووید ۱۹ تغذیه و فعالیت بدنیطی تحقیقات سازمان بهداشت جهانی افرادی که دچار کمبود تغذیه و کمبود ریز مغذی ها هستند در مقابله با بیماری کرونا شرایط خوبی ندارند و اکثرا در بخش مراقبت های ویژه بستری میشوند .

تاثیر منفی شیوه زندگی بر وضیعت تغذیه در طول قرنطینه و خطر افزایش چربی با از دست دادن توده عضلانی همراه است که یک عامل خطرناک محسوب میشود و همین دلیل بر آن است که فعالیت بدنی و تغذیه سالم داشته باشید، یکی از مواردی که باید روی آن تاکید شود از مصرف الکل جدا خودداری شود مخصوصا در دوران کرونا که باعث تحلیل غضلات و سیستم ایمنی بدن میشود.

به دلیل شیوع ویروس کرونا و افزایش ماندن در خانه ، انجام حرکات ساده ورزشی می تواند عملکرد سیستم ایمنی و قلبی عروقی را بهبود بخشد ، با توجه به تحقیقات انجام شده بر تاثیر تمرینات با شدت بالا بر کاهش عملکرد سیستم ایمنی، توصیه میشود تمرینات با شدت متوسط 30 تا 45 دقیقه در هفته 4 الی 6 بار انجام شود. همچنین توصیه می شود رطوبت خانه را در حین ورزش در محیط های بسته کنترل کنید.  اما ، افرادی که مبتلا به سرماخوردگی شدید یا COVID-9 هستند بهتر است تا زمان بهبودی کامل از ورزش خودداری کنند.

طی تحقیقاتی که انجام شده است افراد چاقی که در قرنطینه خانگی هستند و با افزایش وعده های غذایی و عدم تحرک، روی این بیماران تاثیر منفی میگذارد و کار را برای آنها پیچیده می کند، برعکس افرادی که فعال هستند اعم از سالمند و جوان ایمنی بهتری نسبت به سایر افراد در مقابله با این بیماری دارند، از آنجا که افراد چاق نیز در معرض کمبود مواد مغذی هستند ، و با عدم تغذیه مناسب ، باید از رژیم غذایی روزانه ویتامین ها و سایر ریز مغذی ها ااستفاده کنند.

کمبود ریز مغزی ها و ویتامین ها مثل A,B,B6,B12,E,D,C و عناصر کمیاب چون روی، سلنیوم،مس باعث کاهش سیستم ایمنی بدن می شود و کمبود آنها ریسک ابتلا به بیماری های عفونی را افزایش میدهد، طبق مطالعات انجام شده ارتباط بین کمبود ویتامین D و SARS را نشان می دهد و کمبود ویتامین D با افزایش ابتلا به کووید 19 همراه است.

عوامل خطر کمبود ریزمغذی ها: مصرف غذاهای غیر سالم، افزایش وضعیت التهابی ، افزایش استرس اکسیداتیو.

به نظر می رسد افزایش سطح فعالیت بدنی ممکن است تا حدی شدت بیماری COVID-19 را کاهش دهد و  برخی از الگوهای غذایی مانند افزایش مصرف میوه و طیور و نوشیدن چای کمتر با این بیماری ارتباط معنا داری دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.