آموزش

عوارض شایع در رژیم کتوژنیک

عوارض شایع در رژیم کتوژنیک

کتوژنیک، یک رژیم غذایی کوتاه مدت و ویژه ی لاغری میباشد. اما این رژیم کتوژنیک مانند همه ی رژیم‌های غذایی عوارضی دارد که در این نوشته، به توضیح شایع‌ترین و رایج ترین عوارض رژیم کتوژنیک میپردازیم.

این رژیم، یک برنامه غذایی عالی و مناسب برای کاهش وزن و کاهش قند خون است اما می‌تواند عوارض جانبی برای سلامت بدن به دنبال داشته باشد.

عوارض رژیم کتوژنیک

عوارض رژیم غذایی کتوژنیک به صورت عادی خطرایجاد نمیکنند.

از عوارض این رژیم می‌توان به یبوست، کاهش قند خون یا سوء هاضمه اشاره کرد.

البته در این رژیم که مصرف کربوهیدرات ها کم است، اثرات دیگری مانند سنگ کلیه یا افزایش سطح اسید بدن شود.

برخلاف اینکه این رژیم برای افرادی که از نظر جسمی سالم هستند مشکلی ایجاد نمیکند، اما ممکن است که در بعضی موارد عوارضی نیز به دنبال داشته باشد.

این عوارض تحت عنوان آنفولانزای کتو شناخته می‌شوند. این بیماری تنها چند روز طول میکشد و از علائم آن می‌توان به ضعف در عملکرد مغز، برخی مشکلات گوارشی، پایین آمدن سطح انرژی و نیز ناتوانی در تمرینات ورزشی اشاره نمود.

برای کاهش درصد بروز این عوارض باید قبل از قطع کامل مصرف کربوهیدرات‌ها، چند هفته‌ با برنامه رژیم کم کربوهیدرات پیش رفت.

این کار باعث می‌شود تا بدن افراد عادت کند که برای تولید انرژی مورد نیاز خود مجبور است به سوزاندن چربی‌ها بپردازد.

از دیگر عوارض رژیم کتوژنیک برهم خوردن تعادل آب و مواد معدنی بدن است.

از این رو اضافه کردن مقدار کمی نمک به وعده های غذایی و یا مصرف مکمل‌های معدنی (با نظر پزشک) می تواند به بدن شخص در حین انجام رژیم کمک کند.

عوارض شایع در رژیم کتوژنیکاز رایج ترین عوارض رژیم کتوژنیک که در روزهای شروع رژیم دربیشتر افراد ظاهر می‌شود، میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

.تشنگی بیش از حد

.تکرر ادرار

.خستگی

.گرسنگی

.سردرگمی، اضطراب

.احساس سبکی سر و لرزش

.تعریق

.سردرد

.سستی و بیحالی

.حالت تهوع

.سردرگمی و گیجی

.گرفتگی عضلات پا

.یبوست

.بوی بد دهان

.کاهش عملکرد فیزیکی

.ریزش مو

بررسی موارد مختلف در رژیم کتوژنیک

  1. رژیم کتو و مادران شیرده

طبق مطالعاتی دررابطه با رژیم کتو و شیر دادن مادران انجام شده است، تاکنون دانشمندان متوجه شده اند که داشتن رژیم های غذایی کتوژنیک در هنگام شیر دهی معمولا بی خطر میباشد.

همچنین توصیه میشود که مادران هنگام شیردهی برای کمک به بدن برای تولید شیر، کربوهیدرات اضافی مورد نیاز خود را از میوه ها دریافت کنند.

  1. ریزش مو در رژیم کتوژنیک

اممکن است پس از گذشت چند ماه از رژیم غذایی کتوژنیک دچار ریزش مو شوید، این معمولا دائمی نیست. می توانید مولتی ویتامین مصرف کنید.

اگرچه رخ دادن ریزش مو در رژیم غذایی کتوژنیک خیلی رواج نیست، اما شما می توانید خطر ابتلا به ریزش مو را با داشتن 8 ساعت خواب کافی در طول شبانه روز و کم نکردن مصرف بیش از حد کالری ها، کاهش دهید.

  1. سنگ کلیه با رژیم کتو

تحقیقات اندکی  در مورد رژیم غذایی کتوژنیک و سنگ کلیه انجام شده است، اما اکثر افرادی که به آن مبتلا شدند، بهبود یافته و درمان شدند.

تنها مشکلی که کمی در این مورد رایج است، افزایش برخی ناراحتی‌ها در ابتدای رژِیم کتوژنیک است که اگر شما بتوانید آن را تحمل نمایید، کاملا بهبود می‌یابد.

پرسش دیگری که بسیار مطرح می‌شود، این است که اگر شخصی کیسه صفرا خود را برداشته باشد، آیا می تواند رژیم لاغری کتوژنیک را استفاده کند؟

میتوان گفت بله!

شما میتوانید با استفاده از رژیم کتوژنیک چربی خود را به تدریج افزایش دهید تا وقتی به بدن خود اجازه دهید از آن استفاده کند.

عوارض شایع در رژیم کتوژنیک4.افزایش کلسترول در رژیم کتو

تحقیقات زیادی در رابطه با تغییر سطح کلسترول در رژیم کتوژنیک انجام شده است که نتیجه ی همه ی آنها، بالاتر رفتن سطح کلسترول خون در رژیم کتوژنیک بوده است.

کلسترول بالا به طور کلی به دلیل بالا رفتن سطح HDL (کلسترول خوب) است که احتمال ابتلا به بیماری‌های قلبی را در افراد کاهش می‌‌دهد.

ممکن است سطح تری گلیسیرید فرد افزایش پیدا کند اما این مورد عادی است به ویژه برای افرادی که قصذ کاهش وزن دارند. این افزایش تری گلیسرید با کاهش وزن، کم  و درنهایت عادی خواهد شد.

درصد کمی از مردم در رژیم کتوژنیک افزایش LDL را تجربه می‌ کنند. این افزایش کلسترول معمولا طبیعی است. خطر کلسترول LDL به اندازه و غلظت آن بستگی دارد که ثابت شده است در کتوژنیک سالم هستند.

  1.  رژیم کتوژنیک و سوء هاضمه

به طور کلی، با شروع کردن رژیم کتوژنیک از سوء هاضمه و سوزش سر دل رها می‌شوید. اگر مشکلی دارید، بهتراست چربی مصرفی خود را محدود کنید و به تدریج مقداری را که در طول روز مصرف می‌کنید، افزایش دهید.

  1.  رژیم غذایی کتوژنیک و احساس خارش پوست

دلیل علمی خاصی دررابطه با احساس خارش برخی افراد در هنگام استفاده از رژیم غذایی کتوژنیک وجود ندارد.

فقط چند تجربه اندک درباره ی خارش در برخی افراد وجود دارد. بنابراین تجارب، این خارش باعث تحریک بدن می‌شود که در عرق دفع می‌شود وممکن است دچار مشکل در تنفس هم بشوید.

برای حل این مشکل بهتر است از لباس مناسب‌ تری استفاده کنید. همچنین بهتر است پس از تعریق حمام کنید. اگراین مشکل را دارید، بهتر است مصرف کربوهیدرات خود را افزایش یا فعالیت‌ بدنی خود را تغییر دهید.

  1.  گرفتگی عضلات

گرفتگی عضلات که بیشتر در نواحی عضلات پا اتفاق می افتد، یکی از عوارض بسیار رایج رژیم لاغری کتوژنیک میباشد. این گرفتگی بیشتر در صبح زود یا شب اتفاق می افتد.

اما به طور کلی این یک مسئله بسیار جزئی ومحدود است. این نشانه ای از کمبود مواد معدنی به خصوص منیزیم در بدن فردی است که رژیم خود را شروع کرده است. بهتر است به اندازه کافی مایعات بنوشد و در غذای خود نمک بریزد. این کار منیزیم بدن را افزایش میدهد و این مشکل حل می‌شود.

  1. رژیم کتوژنیک و ارتباط آن با یبوست

بزرگترین علت یبوست در افراد کم آبی است. اصلی ترین راه حل این است که مقدار آب بیشتری استفاده کنید و سعی کنید مقدار آن را به ۸ لیوان در روز یا بیشتر نزدیک کنید.

سبزیجات دارای فیبرهستند و استفاده از آن‌ها در اکثر موارد مفید است. دریافت فیبراز سبزیجات این مشکلات را حل می‌کند و اگربه هردلیلی کافی نبود، پودر پوسته شده یا پروبیوتیک مصرف کنید.

  1. تپش قلب در رژیم کتوژنیک

وقتی میخواهید برای کاهش وزن و تناسب اندام از رژیم لاغری کتوژنیک استفاده کنید، ممکن است احساس کنید که تپش قلب شما محکم تر شده است.

این طبیعی است و نیازی نیست نگران باشید. اگراین مشکل در دراز مدت حل نشد، میتوانید از مایعات و نمک استفاده کنید. اگر مشکل ادامه پیدا کرد روزانه یک مکمل پتاسیم مصرف کنید.

عوارض شایع در رژیم کتوژنیکسخن پایانی

در این مطلب با شایع‌ترین و رایج ترین عوارض رژیم کتوژنیک آشنا شدیم. اگرقصد دارید بدون عوارض جانبی از این رژیم غذایی استفاده کنید، بهتر است ازیک برنامه غذایی متناسب با شرایط خودتان استفاده کنید.

برای اطلاع از رژیم متناسب با شرایط جسمانی خود میتوانید به آدرس زیر مراجعه کنید:https://ewfteam.com

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.