آموزش

عوارض رژیم مدیترانه ای

عوارض رژیم مدیترانه ای

مقدمه

رژیم مدیترانه ای یک روش سنتی است که برگرفته از سبک زندگی شهری در کشور یونان بود. کشورهایی مانند اسپانیا، فرانسه، لبنان و ایتالیا تا حدودی از این سبک رژیم غذایی در فرهنگ خود استفاده میکردند و در واقع این روند تغذیه‌ای تقریبا برگرفته از غذاهای سنتی این حوزه جغرافیایی بود است.

شاید به دلیل اینکه از کشورهای حوزه مدیترانه الگو گرفته شده است، این اسم را برایش انتخاب کرده‌اند ولی امروزه به عنوان یک رژیم تغذیه ای در بین اکثر مناطق رواج گرفته است و بر خلاف اسمی که دارد، به منطقه خاصی متعلق نیست و بسیاری از افراد در هر نقطه از جهان ممکن است از آن پیروی کنند.

مهمترین عوارض رژیم مدیترانه ای

مقدار مصرف هر ماده غذایی نکته بسیار مهمی است که باید رعایت شود اما رژیم مدیترانه ای مقدار مشخصی از مواد غذایی برای هر فرد که بسته به شرایط فیزیکی و بدنی متفاوت است  را مشخص نکرده است در صورتی که باید به نسبت شرایط فیزیکی هر فرد رژیمی تخصصی و اصولی تنظیم شود. در این رژیم مقدار مصرف لبنیات نیز مشخص نشده در حالی که باید مقدار نیاز بدن به لبنیات را دانست تا حتی در مصرف لبنیات کم چرب نیز زیاده روی نکرد. هر فرد طبق شرایط فیزیکی و وضعیت جسمانی خود باید رژیمی درست و تخصصی دریافت کند. یک رژیم غذایی درست بر خلاف رژیم مدیترانه ای به معنی محدودیت‌های سختگیرانه غیر اصولی و محروم شدن از غذاهای که دوست دارید نیست.

رژیم غذایی سالم، رژیمی است که به حفظ و بهبود سلامت عمومی بدن کمک می‌کند. رژیم غذایی سالم مواد مغذی لازم، مایعات کافی، آمینو اسید و اسیدهای چرب لازم، ویتامین ها و مواد معدنی کافی و همچنین کالری لازم را برای بدن فراهم می آورد پس در انتخاب رژیم خود دقت لازم را داشته باشید.

عوارض رژیم مدیترانه ای نواقص و عوارض رژیم مدیترانه ای

باید در نظر داشت که بدن هر فرد نیاز های متفاوتی دارد و اینکه مقدار متعادلی مواد غذایی مصرف شود به شرایط مختلفی مانند: قد، وزن، سن، جنسیت، میزان فعالیت بدنی، شرایط سلامت بدن و بسیاری از موارد دیگر که متخصصین ما به خوبی بر آنها واقف هستند، بستگی دارد. از این رو می‌توان عدم تنظیم کالری و عدم مقدار مشخص برای مصرف مواد غذایی را یکی از نقاط ضعف رژیم مدیترانه ای دانست.

همچنین مصرف آجیل در این برنامه غذایی ممنوعیت چندانی ندارد و به همین دلیل ممکن است فرد با زیاده روی در مصرف آن زمینه ابتلا به برخی از بیماری‌ها را برای خود فراهم کند.

رژیم مدیترانه ای بر مبنای کالری مصرفی تنظیم نمی‌شود و باید در نظر داشت که پروتئین، چربی و کربوهیدرات ها باید مطابق نیاز بدن مصرف شوند و در غیر این صورت لاغری یا چاقی، برای فرد ایجاد می‌شود و حتی ممکن است کمبودهایی را برای بدن به همراه داشته باشد. برای حفظ بدن سالم به مقدار مشخصی پروتئین، چربی، کربوهیدرات، فیبر، ویتامین و مواد معدنی در رژیم غذایی خود احتیاج داریم و حذف برخی از گروه‌های غذایی از برنامه روزانه روشی نادرست است پس بهتر است سالم ترین گزینه ها را از هر گروه انتخاب کنید و رژیم غذایی درستی داشته باشید.

این رژیم به دلیل میزان بالای روغن و آجیل باعث افزایش وزن می‌شود و از آن نمی ‌توان به عنوان رژیم لاغری استفاده کرد.

یکی از از ضعف ها و مضرات رژیم مدیترانه‌ای پایین بودن سطح آهن موجود در مواد غذایی است و آهن موجود در خوراکی های روزانه رژیم مدیترانه ای بسیار پایین است.

یکی دیگر از مضرات این رژیم عدم دریافت میزان لازم کلسیم روزانه بدن است و همچنین نبود نوشیدنی های متنوع در رژیم مدیترانه ای باعث شده تا کسانی که طرفدار نوشیدنی هستند این رژیم را به عنوان رژیم غذایی خود انتخاب نکنند و رژیم درست را انتخاب کنند.

عوارض رژیم مدیترانه ای رژیم درست و اصولی

رژیم مدیترانه ای راهی برای لاغر شدن و کاهش وزن را به فرد ارائه نمی‌دهد. تاکید می‌کنیم که باید برای داشتن روند درستی برای تغذیه، شرایط فیزیکی فرد بررسی شود. در یک رژیم غذایی درست ارزیابی رژیم های غذایی فردی بر اساس سن، جنس، درآمد، گروه قومی و جغرافیایی استفاده می شود تا بهترین رژیم غذایی برای هر فرد ارائه شود و در هر زمینه مشخص میکند کدام غذاها از نظر کمیت و کیفیت در دسترس و مقرون به صرفه هستند.

یک رژیم درست و اصولی به شما کمک می‌کند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود را در طی روز از مواد غذایی دریافت کنید و در عین حال با کنترل کالری دریافتی و در کنار آن ورزش کردن، به وزن ایده آل خود برسید. به همین دلیل متخصصان تغذیه پیشنهاد می‌کنند به‌جای پیروی از رژیم‌هایی که برای شما اختصاصی نیستند و دستور آن را از فضای اینترنت ویا از تجربه افراد غیرمتخصص به‌دست می‌آورید از رژیم غذایی درست که تحت نظر متخصصان است بهره بگیرید. رژیم درست و سالم، رژیم غذایی هستند که باعث ارتقاء همه ابعاد سلامت و رفاه افراد می شوند، ضایعات و عوارض محیطی کمی دارند، در دسترس هستند مقرون به صرفه، ایمن و منصفانه هستند و از نظر فرهنگی مقبولیت دارند.

اهداف رژیم درست و سالم  دستیابی به رشد و نمو بهینه همه افراد و حمایت از عملکرد و رفاه جسمی، روحی و اجتماعی در تمام مراحل زندگی برای نسل های حال و آینده می باشد.

عوارض رژیم مدیترانه ای برخی از مشکلات رژیم مدیترانه ای

هزینه بالا و گران بودن خوراکی های مجاز

رعایت جنس و نوع غذا نه کالری در این رژیم

نادیده گرفتن پروتئین های ضروری حیوانی

میانگین رژیم  مدیترانه  حاوی درصد بالایی کالری از نوع چربی(الیته چربی اشباع نشده) است

تاکید یا عدم تاکید بر مصرف میان وعده ها و تعدادشان

نتیجه

تناسب اندام یکی از موضوعاتی است که در حوزه زیبایی و سلامت اهمیت بسیار زیادی دارد با این حال برخی افراد از برنامه های نادرست موجود در فضای مجازی استفاده می کنند که یکی از آن برنامه های موجود در فضای مجازی برنامه مدیترانه‌ای میباشد در صورتی که باید رژیم غذایی ما صحیح باشد. یک رژیم خوب رژیمی تخصصی است که علمی و متعادل باشد و علاوه بر کاهش وزن و سلامتی بدن، عادات غذایی سالم را نیز بنیان گذاری کند. برای داشتن یک رژیم مناسب و تایید شده توسط متخصص تغذیه به سایت تناسب اندام امین مراجعه کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.