آموزش

افسردگی و ورزش

افسردگی و ورزش

افسردگی  یک بیماری شایع و جدی است که بر احساس، روحیه، طرز فکر و عملکرد شما تاثیر منفی میگذارد، خوشبختانه این بیماری قابل درمان است.

علائم افسردگی می تواند خفیف تا شدید باشد و شامل این موارد است: احساس ناراحتی یا داشتن حالت افسرده، از دست دادن علاقه یا لذت در فعالیتهایی که قبلا از آنها لذت می بردید، تغییر در رژیم غذایی و اشتها – کاهش یا افزایش وزن ، مشکل در خوابیدن یا خواب زیاد، از دست دادن انرژی یا افزایش خستگی ، افزایش فعالیت بدنی بی هدف (به عنوان مثال ، ناتوانی در نشستن ، قدم زدن ، دست زدن) یا کند شدن حرکات یا گفتار (این اقدامات باید آنقدر شدید باشد که توسط دیگران قابل مشاهده باشد) احساس بی ارزشی یا گناه، مشکل در تفکر ، افکار مرگ یا خودکشی. این علائم باید حداقل دو هفته طول بکشد.

سالانه میلیون ها نفر در جهان از افسردگی رنج میبرند و تحقیقات نشان داده است که رابطه ورزش با افسردگی بسیار اثر بخش است و تاثیر بسیاری بر این بیماری دارد.

افسردگی در آمریکا سالانه 9.5 درصد از جمعیت بزرگسالان را تحت تاثیر قرار میدهد و تخمین زده میشود که 17 درصد از جمعیت بزرگسال ایالت متحده حداقل یکبار از آن رنج بردند و هر ساله حدود 40 میلیارد دلار برای این بیماری هزینه میشود. تحقیقات نشان داده است که بیماران افسرده از اندام چاقی برخوردار هستند و اکثرا دچار اضافه وزن هستند چون این بیماری توانایی کار کردن را کاهش میدهد، ورزش کردن ارتباط مستقیمی با درمان افسردگی دارد.تیم کارامد تناسب اندام امین می تواند در دادن ورزش و رژیم غذایی مناسب به شما کمک شایانی بفرماید .

افسردگی و ورزش مطالعات در این زمینه نشان داده است ورزش با شدت متوسط برای افسرگی مفید است و منجر به خلق و خوی شادتری میشود.

تنها 30 دقیقه ورزش در طول روز و 3-4 بار در هفته باعث تاثیر مثبتی بر بیماران میشود و همچنین تمرینات هوازی و قدرتی باعث کاهش افسردگی میشود، همچنین ورزش بلند مدت تاثیر زیادی در افسردگی و اضطراب میگذارد.

ورزش و فعالیت بدنی باعث افزایش ترشح هورمون اندروفین می شود و تاثیر مثبتی بر افسردگی دارد, اندورفین ها با خلق و خوی مثبت و احساس رفاه در ارتباط هستند، همچنین ورزش منجر به افزایش انتقال دهنده های عصبی مغز(مانند دوپامین،سروتونین،نوراپی نفرین) میشود که باعث کاهش افسردگی است.

افرادی که دارای افسردگی هستند باید به آرامی ورزش را شروع کنند به طور مثال روزی 20 دقیقه و با شدت 60 تا 80 درصد حداکثر ضربان قلب میتوانند از ورزش کردن لذت ببرند و روحیه خود را بهبود بخشند، تأثیر ورزش در کاهش علائم افسردگی به خوبی ثابت شده است.

ورزش منظم به شما کمک میکند اعتماد به نفس خود را کسب کنید،  تناسب اندام نیز می تواند باعث شود احساس بهتری و نسبت به تعامل اجتماعی بیشتری داشته باشید، از نوشیدن الکل جدا پرهیز نمایید. ورزش یا فعالیت بدنی را به عنوان یک کار سخت تلقی نکنید.

ورزش و فعالیت بدنی راههای بسیار خوبی برای کاهش علائم افسردگی یا اضطراب هستند و می توانند جایگزین داروها شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.