آموزش

ورزش و تغذیه کودکان

ورزش و تغذیه کودکان

با تعییر شیوه زندگی و با ظهور تکنولوژی اکثر کودکان ترجیح میدهند در خانه بمانند و با بازی های رایانه ای خودشان را سرگرم کنند که این کار باعث چندین مشکل میشود، سلامتی خود را به خطر میاندازند و باعث چاقی میشود که در بزرگسالی پایه اکثر بیماری هاست، این مشکل صرفا برای کودکان نیست و پدران و مادران نیز باید مدیریت کنند و فعالیت بدنی روزانه ای را برایشان در نظر بگیرند و از همه مهمتر باید تغذیه کودکان را کنترل کنند و از غذاهای فرآوری شده، فست فود ها ، غذاهای سرخ شده، تنقلات و کیک های صنعتی و شیرینیجات کمتر استفاده کنند و با یک رژیم غذایی خوب ضامن سلامتی کودک خود باشند.

در اکثر نقاط جهان بعد از ظهور پاندمی کرونا و بسته شدن اکثر مراکز آموزشی و تقریحی کودکان را نیز با چالش جدیدی روبرو کرد و باعث شد بیشتر در خانه بمانند و فعالیت کمتری داشته باشند، برای همین درصد چاقی در کودکان افزایش چشمگیری داشته است و با کنترل تغدیه توسط والدین و فعالیت بدنی دوباره به وزن ایده آل میرسند.

در دنیای رقابتی امروزی، والدین نه تنها می خواهند فزرندانشان باهوش بلکه از سلامت و تناسب اندام نیز برخوردار باشند، آماده سازی حتی قبل از بارداری مانند بررسی وزن مادر،وضیعت آهن و اسید فولیک صورت میگیرد.تیم تناسب اندام امین می تواند به شما در زمینه ورزش و تغذیه کودکانتان کمک کند .

در هر مرحله از نوزاد تا کودک و نوجوان نیاز بدن برای مواد مغذی تغییر میکند، تغذیه خوب و دریافت کالری کافی برای رشد بسیار مهم است زیرا ماهیچه ها و استخوان ها در کودکان سریعتر رشد پیدا میکند و این ماهیچه ها کمک می کنند تا راحت تر بایستند، راه بروند و حتی صحبت کنند، بنابراین حفظ تعادل در مصرف کربوهیدرات ها، پروتیین ها و چربی ها بخش مهمی از رژیم غذایی است، ایجاد عادات غدایی مناسب و ورزش از دوران کودکی به کودکان شما کمک می کند تا استخوان های قوی و سالمی داشته باشند و قرار گرفتن در معرض آفتاب به طور قابل توجهی بر افزایش توده استخوانی در دوران کودکی و نوجوانی تاثیر میگذارد و توسعه آنها در همه زمینه ها و همه جوانب از جمله احساسی و اجتماعی امری ضروری به حساب می آید.

ورزش و تغذیه کودکانمطالعات نشان داده است ، کودکانی که میوه ، سبزیجات ، لبنیات و پروتئین کافی مصرف می کنند و روزانه 40-60 دقیقه فعال هستند ، کمتر در معرض ابتلا به بیماری های مزمن مانند دیابت و بیماری های قلبی قرار دارند.

مهمترین قسمت در مسیر رشد طبیعی کودکان، تغذیه با شیر مادر در شش ماه اول زندگی است. پروتیین ها اجزای سازنده بدن کودکان هستند و مصرف پروتیین کافی به ترمیم بافت و رشد ماهیچه ها کمک میکند. گوشت بدون چربی، تخم مرغ ، ماهی، مرغ و محصولات لبنی شامل منابع خوب پروتیین هستند.

چربی های سالم مانند مغزها (آجیل) و روغن هایی مثل زیتون، آفتاب گردان در رژیم کودکان قرار گیرند.

ویتامین ها به منحنی یادگیری کمک می کنند، ویتامین هایی مثل A برای حفظ سلامت پوست و مو ضروری است که در هویج، کدو، انبه و شیر یافت می شود، ویتامین B را میتوان از غلات بدست آورد، ویتامین D در جذب کلسیم و فسفر ضروری است ، ویتامین C که به عنوان یک ویتامین شفا دهنده یاد میشود.

مواد معدنی بخش مهمی از اجزای ساختاری بدن را تشکیل میدهند مانند کلسیم، آهن، فسفر و منیزیم.

مصرف 8 تا 10 لیوان آب در طول روز و حداقل 8 ساعت خواب روزانه در کنار تغذیه خوب ضروری است، یک جمله قدیمی است که “زود خوابیدن و زود بلند شدن انسان را سالم، ثروتمند و عاقل میکند” فراموش نکنید.

ورزش و تغذیه کودکانکودکان باید تشویق شوند تا بیشتر در فعالیتهای ورزشی و فضای باز شرکت کنند ، اجازه دهید آنها بازی کنند یا در فعالیتهای دلخواه خود مانند شنا ، دویدن ، بازی در پارک ، دوچرخه سواری و غیره شرکت کنند زیرا فعال بودن به آنها در رشد بهتر ماهیچه ها  کمک می کند و تاثیر مثبتی بر توانایی تمرکز و خلق و خوی دارد. تمرینات بدنی کارایی قلب را افزایش داده و بروز بیماریهای مزمن مرتبط با شیوه زندگی را بهبود میبخشد.

چنین عاداتی را می توان از ابتدا در کودکان ایجاد کرد، زیرا تغذیه مناسب و فعالیت ورزشی در دوران کودکی سرمایه گذاری مادام العمر برای آینده فرزند شما است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.