آموزش

بیماری خاص تغذیه و ورزش

بیماری خاص تغذیه و ورزش

در دنیای امروزی ثابت شده است که بسیاری از بیماری ها و ناهنجاری ها حتی بیماری های خاص مثل بعضی از سرطان ها، اختلالات قلبی و غیره را می توان با یک تغذیه خوب و فعالیت بدنی پیشگیری و درمان کرد و این کار توسط کارشناسان تیم تناسب اندام امین به بهترین نحو ممکن انجام میشود تا سلامت و شادابی خود را بدست آورید.

بیماری عروق کرونری، سکته مغزی، دیابت و برخی سرطان های خاص که فقط در کشورهای با درآمد بالا شایع بود اما اکنون به یک بیماری غالب و باعث مرگ و میر در سراسر جهان تبدیل شده است. به عنوان مثال در جوامع سنتی آفریقای جنوبی بیماری عروق کرونری وجود ندارد فقط در مهاجرین آنجا این بیماری مشاهده شده است. یکی از عواملی که تعیین کننده هستند عوامل محیطی از جمله رژیم غذایی و شیوه زندگی است و عوامل ژنتیکی تاثیر گذار نیستند. یک نتیجه گیری کلی آن است که تغییر شیوه زندگی به یک رویه سالم و رژیم غذایی سالم باعث کاهش فشار خون، چربی، دیابت، بیماری های فلبی عروقی و بسیاری از سرطان ها می شود. حتی فعالیت بدنی و رژیم خوب وابستگی بدن به دارو را کم می کند و در ادامه هیچ دارویی مصرف نمی کند. تحقیقات چند سال اخیر نشان داده که سندورم مقاومت انسولین یک عامل تاثیر گذار در ایجاد دیابت،بیماری عروق کرونری و برخی سرطان ها است. این سندروم باعث افزایش چربی دور کمر و سطح تری گلیسیرید و فشار خون می شود؛ مهمترین دلیل آن عدم تحرک و اضافه وزن است و همچنین تغذیه نامناسب که این وضیعت را باعث میشود.

بیماری خاص تغذیه و ورزشچاقی در سرتاسر جهان در حال گسترش است و پایه گذار بسیاری از بیماری هاست و افرادی که دارای اضافه وزن هستند بیشتر در معرض سرطان های روده کوچک و بزرگ، سینه و کلیه قرار دارند.،از مصرف شیرینی، الکل ،غذاهای فراوری شده خودداری شود. درکشورهای توسعه یافته به دلیل سبک زندگی تحرک روزانه خیلی کم است این کاهش چشمگیر باعث افزایش چاقی می شود و باعث بیماری های زیادی میشود. فعالیت بدنی منظم و حفظ تناسب اندام خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی ، سکته مغزی،دیابت نوع 2 ، آرتروز، شکستگی ها پوکی استخوان، و افسردگی و اختلال نعوظ را کاهش میدهد.

در آمریکا تحقیقاتی انجام دادند که هر چقدر کسانی که تلوزیون کمتر نگاه می کردند تناسب اندام بهتری داشتند و تاکید داشتند که فقط روزی 2 ساعت وقت خود را به تلوزیون اختصاص دهند.

امروزه تاثیر رژیم غذایی بر بسیاری از بیماری همچون آب مروارید، سنگ کلیه بیماری های دندانی و سرطان های خاص ثابت شده است، چربی های اشباع و ترانس را با چربی های غیر اشباع مثل امگا 3 جایگزین کنید و همین کار باعث کاهش کلسترول می شود، مصرف ماهی هم اهمیت زیادی دارد. در بسیاری از کشورهای در حال توسعه ، مصرف چربی ترانس زیاد است که همین امر باعث افزایش ابتلا به دیابت نوع 2 میشود. مصرف میوه ها و سبزیجات خطر ابتلا به بیماری قلبی عروقی و سکته مغری را کاهش میدهد و همچنین استفاده از ویتامین اسید فولیک خطر ابتلا به سرطان ها را کاهش میدهد، غلات کامل و دارای فیبر بالا مصرف کنید چون بیماری های قلبی و دیابت نوع 2 و یبوست را کاهش میدهد. مصرف بیش از حد کالری را محدود کنید زیرا  با توجه به اهمیت چاقی و اضافه وزن در ایجاد بسیاری از بیماری های مزمن ،  از اهمیت اساسی برخوردار است. محدود کردن مصرف نوشیدنی قندی اهمیت ویژه ای دارد. مصرف سدیم را محدود کنید. توجیه اصلی برای محدود کردن سدیم تأثیر آن بر فشار خون است ، که یک عامل اصلی برای سکته مغزی و بیماری عروق کرونر است. این ها دلایلی برای ورزش کردن و رعایت رژیم مناسب برای افراد با بیماری خاص است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.