آموزش

ارتباط بین رژیم غذایی کاهش وزن و یبوست

ارتباط بین رژیم غذایی کاهش وزن و یبوست

کاهش وزن و یبوست چه ارتباطی باهم دارند؟

کاهش وزن و یبوست ارتباط زیادی با یکدیگر دارند. قطعا افرادی که رژیم کاهش وزن گرفته اند با این مورد مواجه شده اند. در واقع طبیعی است در دوران رژیم مشکلی مانند یبوست برای افراد به وجود بیاید. یبوست در واقع بیماری است که تاخیر در دفع مواد دفعی است. در واقع مواد دفعی به مدت زیاد در روده میماند و با حرکت آهسته به بیرون روانه میشود. در این بخش می خواهیم به بررسی ارتباط کاهش وزن و یبوست بپردازیم و راهکارهای درمان آن را معرفی کنیم.

 

یبوست چیست؟

یبوست مشکلات زیادی به همراه خود دارد و یک جور مشکل عمومی به حساب می آید. در دورانی که به این مشکل دچار شوید  عواملی مانند : سفت و بریده بریده بودن مدفوع ، دفع با فشار زیاد و درد ، علائم شایعی هستند.

ارتباط کاهش وزن و یبوست

ارتباط بین رژیم غذایی کاهش وزن و یبوستدر دوران رژیم غذایی افراد میزان کمی غذا دریافت میکنند ؛ به همین دلیل مواد دفعی کمی از بدن خارج میشود. کمتر دفع شدن مواد در واقع باعث میشود تا روده کم کار شود.  کم کاری روده باعث از دست رفتن رطوبت میشود. فراموش نکنید مصرف کم غذا باعث میشود تا چندان احساس تشنگی نکنید. یکی از دلایل ابتلا به یبوست کم آبی است.

برطرف کردن یبوست در دوران رژیم غذایی

امروزه هیچ چیزی وجود ندارد که شما نتوانید آن را بر طرف کنید. اگر در دوران رژیم خود دچار یبوست شده اید، با چند راهکار میتوانید آن را بر طرف کنید ؛

تغییر رفتارهای فردی در یبوست دوران رژیم

در دوران رژیم برای جلوگیری از مبتلا شدن به یبوست ، باید سریع به دستشویی رفته و دفع مواد دفعی را به تاخیر نیندازید. مثلا شما بعد از خوردن صبحانه ، به دستششویی رفته و بگذارید روده کار خود را انجام دهد.

 تغییر رفتاری غذا در یبوست دوران رژیم غذایی

کاهش وزن و یبوست با یکدیگر دو رابطه مستقیم دارند. تغییر رفتار غذایی یکی از نشانه های یبوست در دوران رژیم است. در دوران رژیم مصرف کردن سبوس باعث ایجاد یبوست در افراد میشود. در این حالت توصیه می شود از روغن زیتون استفاده نمایید ، زیرا این روغن به علت ملین بودن باعث مرطوب شدن مواد دفعی میشود. خیس کردن انجیر و برگه زردآلو باعث دفع راحت مواد اضافی بدن میشود.

آب و مایعات زیاد مصرف کنید. غذاهایی که میلن دارند را حتما در وعده غذایی داشته باشید. از طریق سبزیجات و میوه ، فیبر بیشتری به بدن خود برسانید. سعی کنید ویتامین های کافی در روز میل کنید.

کاهش وزن(1) تغییر رفتار دارویی

در زمان یبوست ممکن است اندکی سر درد به شما دست بدهد ، از این رو افراد به سراغ مسکن های مختلف میروند. اما باید بدانید مسکن از عوامل اصلی یبوست است. اگر به صورت مکرر از آن استفاده کنید ، یبوست دائمی خواهید داشت.

 تغییر در رفتارهای حرکتی و ورزشی

کلید اصلی برای فعال کردن روده، انجام حرکت های ورزشی و تحرک است. به همین دلیل افرادی که ناتوانی حرکتی دارند ، بیشتر از هر کسی در معرض یبوست هستند. خرید های اینترنتی به جای بیرون رفتن و خرید کردن ، بازی های نشسته به جای بازی های تحرکی برای کودکان ، از عواملی هستند که امروز باعث یبوست می شوند. از بهترین روش های رفع یبوست ، انجام حرکت های هوازی و ورزش هایی مانند دوچرخه سواری ، پیاده روی ، شنا و پارو زنی است.

 استفاده از تنفس شکمی

تنفس از شکم تا حدودی به یبوست کمک میکند. نفس را اول به صورت عمیق از طریق بینی وارد ریه های خود کرده ، سپس آن را 5 ثانیه نگه دارید. حال زمان آن رسیده که از دهان خود نفس را خارج کنید. در این حرکت باید شکم به طور کامل منقبض بشود ، طوری که به کمر شما بچسبد. در این حالت روده ها تحت فشار قرار گرفته اند و مجبور می شوند شروع به کار کنند.

ماساژ دادن شکم

ارتباط بین رژیم غذایی کاهش وزن و یبوستشکم خود را در جهت عقربه های ساعت ماساژ دهید. از قسمت پایین ، سمت راست شکم شروع کنید و تا کبد بیایید ؛ بعد از به صورت عرضی از سمت چپ پایین بروید. بهتر است رژیمی را انتخاب نمایید که مصرف مایعات زیادی داشته باشد. چراکه مایعات باعث میشود تا روده شما مرطوب بماند ، بنابراین دفع برای شما راحت میشود. با روش هایی که گفته شد اگر یبوست شما بر طرف نشد ، حتما به یک پزشک مراجعه فرمایید.

 بیماری هایی که باعث ایجاد یبوست میشود

با وجود اینکه کاهش وزن و یبوست ارتباط مستقیم دارند اما در بعضی مواقع رژیم غذایی علل این بیماری نیست. بیماری هایی از جمله :  بیماری های روانی ، بیماری های عصب ، بیماری های هورمونی ، بیماری های عضوی ، بیماری های انسدادی ، از علت های ایجاد یبوست در  افراد هستند.

 یبوست باعث ایجاد چه مشکلاتی میشود؟

اگر شما در طولانی مدت به بیماری یبوست مبتلا باشید ، قطعا عوارض آن را خواهید دید. مشکلاتی که از یبوست ایجاد میشود نظیر :  بواسیر که یک برآمدگی رگی در نزدیکی سطح پوست است و در ناحیه معقد قرار دارد و به دو نوع بواسیر درونی و بیرونی تقیسم میشود. بواسیر بیرونی یه زائده کبود رنگ در اطراف معقد است که متورم و دردناک است.

در بواسیر درونی رگ های فوقانی دهانه معقد متورم میشود. این رگ های پهن به شدت ممکن است خونریزی کند و از آنجایی که بواسیر درونی قابل مشاهده نیست ، در بعضی مواقع خونریزی رگ ها میتواند خطرناک باشد.

واریس از دیگر مشکلاتی است که یبوست ایجاد میکند. در واقع واریس رگ های خونی است که در پا ایجاد میشود.

یک مشکل دیگر دایرتیکولوم است. نوعی تورم کیسه ای که بر روی جدار روده بزرگ ایجاد میشود. مشکل دیگر یبوست به وجود آمدن فیستول است. فیستول در واقع اتصال غیر نرمال بین دو عضو و یا دو بافت است سرطان روده بزرگ ، شقاق معقد ، آبسه دور معقد از دیگر مشکلاتی است که یبوست ایجاد میکند.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.